Opis
Kiedy można odroczyć obowiązek szkolny?
Przykładowa decyzja dyrektora w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego będzie pozytywna, jeśli rozwiązanie to jest uzasadnione i ma na celu dobro dziecka. Obowiązek szkolny można odroczyć maksymalnie o jeden rok. Przyczyną podjęcia takiej decyzji bywa najczęściej opóźniony rozwój dziecka, związany z:
- zaburzeniami na tle rozwoju społeczno-emocjonalnego,
- wadami wymowy,
- trudnościami ze skupieniem uwagi,
- wadami wzroku,
- chorobami przewlekłymi,
- traumatycznymi doświadczeniami,
- częstymi chorobami dziecka, spowodowanymi znacznym osłabieniem odporności, itd.
Decyzja o odroczeniu obowiązku szkolnego będzie pozytywna, jeśli kontynuowanie nauki w przedszkolu pozwoli dziecku nadrobić zaległości. Dyrektor nie jest w stanie ocenić tego samodzielnie, dlatego zasięga opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej i dopiero na tej podstawie wydaje odpowiedni dokument.
Jak napisać decyzję dyrektora w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego?
Ponieważ decyzja dyrektora musi spełniać określone wymogi formalne, należy sporządzić ją w oparciu o obowiązujące przepisy. Można też posiłkować się wzorem decyzji dyrektora w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego. Pismo jest decyzją administracyjną, dlatego musi zawierać:
- dane szkoły (organu wydającego decyzję),
- numer decyzji,
- datę wydania decyzji,
- opis okoliczności faktycznych (podstawa odroczenia obowiązku szkolnego),
- uzasadnienie konieczności odroczenia obowiązku szkolnego oraz opis korzyści z podjęcia takiej decyzji,
- opis kryteriów monitoringu – metod monitorowania postępów ucznia,
- opis kryteriów sukcesu,
- treść decyzji: zgoda lub odmowa,
- podpis dyrektora.
Ponieważ od decyzji administracyjnej zawsze można się odwołać, dokument powinien zawierać pouczenie z informacją o trybie i terminie wniesienia odwołania.
Na czym polega odroczenie obowiązku szkolnego?
Decyzję w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego dyrektor wydaje na wniosek rodziców dziecka. Takie pismo należy złożyć w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7. rok życia, nie później niż do 31. sierpnia. Wniosek można wnieść jeszcze raz po ukończeniu przez dziecko 8 lat.
Odroczenie obowiązku szkolnego jest uzasadnione, jeśli uczeń nie ma tak zwanej gotowości szkolnej. Stwierdzenie braku gotowości szkolnej następuje na podstawie badania w poradni PP, obejmującego część psychologiczną i pedagogiczną.
W przypadku pozytywnej decyzji poradni i dyrektora, uczeń kontynuuje naukę w przedszkolu, nadrabiając zaległości. Przyczyną odroczenia obowiązku szkolnego może być:
- wada rozwojowa,
- choroba przewlekła,
- brak dojrzałości społecznej i emocjonalnej, w tym także lęk separacyjny,
- brak odpowiedniej dojrzałości poznawczej.
There are no reviews yet.