Upomnienie rodziców dotyczące niespełniania obowiązku szkolnego

17,00 

Wykonywanie obowiązku szkolnego podlega egzekucji. Wierzyciel, czyli dyrektor szkoły, powinien pisemnie upomnieć rodziców dziecka o konieczności realizowania obowiązku szkolnego w przypadku, kiedy uczeń nie pojawia się w placówce. Jak przygotować upomnienie rodziców dotyczące niespełniania obowiązku szkolnego?

Zapraszamy do zakupu naszego wzoru upomnienia rodziców dotyczącego niespełniania obowiązku szkolnego przez dziecko, który pozwoli Ci zaoszczędzić czas i zadbać o prawidłową formę dokumentu. Kliknij „Kupuję dostęp do dokumentu” i dokonaj zamówienia już teraz ↓↓↓

Opis

W jakiej sytuacji sporządza się upomnienie rodziców dotyczące niespełniania obowiązku szkolnego?

Przykładowe upomnienie rodziców dotyczące niespełniania obowiązku szkolnego dyrektor sporządza w sytuacji, kiedy dziecko nie pojawia się w szkole. Z reguły, za niespełnianie obowiązku szkolnego uznaje się sytuację, w której uczeń ma nieusprawiedliwione nieobecności z co najmniej 50% obowiązkowych zajęć w okresie jednego miesiąca.

Uchylanie się od obowiązku szkolnego jest równoznaczne z brakiem realizacji obowiązków rodzicielskich wobec dziecka. Z tego względu pismo w sprawie niespełniania obowiązku szkolnego dyrektor kieruje do rodziców lub opiekunów prawnych ucznia.

Zgodnie z przepisami, kierujący placówką jest tutaj wierzycielem realizacji obowiązku szkolnego, dlatego może wezwać rodziców do wykonania obowiązku szkolnego przez ich dziecko pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego.

Jak powinno wyglądać upomnienie rodziców dotyczące niespełniania obowiązku szkolnego?

Dyrektor wzywa rodziców do spełniania obowiązku szkolnego przez ich dziecko na podstawie ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz na podstawie art. 42 ustawy prawo oświatowe. Dokument można przygotować w oparciu o wzór upomnienia rodziców dotyczącego niespełniania obowiązku szkolnego. Pismo zawiera między innymi:

  • dane autora i odbiorców pisma,
  • datę sporządzenia,
  • dane dziecka objętego obowiązkiem szkolnym
  • datę obowiązywania obowiązku szkolnego,
  • termin wykonania obowiązku szkolnego,
  • ostrzeżenie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego – wystąpieniu na drogę sądową.

Dokument wymaga podpisu i pieczęci dyrektora. Powinien zostać przesłany rodzicom listem poleconym.

Jak wygląda procedura egzekucji realizacji obowiązku szkolnego?

Kiedy uczeń objęty obowiązkiem szkolnym nie pojawia się w placówce przez dłuższy okres, wychowawca zawiadamia o sprawie pedagoga szkolnego. Przedtem jednak podejmuje próbę współpracy z rodzicami dziecka, czyli zaprasza opiekunów na rozmowy, zebrania i konsultacje. Jeśli rodzice nie wyrażają chęci uczestnictwa w takich spotkaniach, w sprawę angażuje się pedagoga szkolnego.

Pedagog sprawdza przyczyny nieobecności ucznia między innymi poprzez rozmowy z dzieckiem. Jeśli współpraca pedagoga i wychowawcy okazuje się nieskuteczna, dyrektor szkoły:

  • wysyła do rodziców zawiadomienie,
  • wysyła rodzicom upomnienie,
  • kieruje wniosek o wszczęcie egzekucji administracyjnej do organu egzekucyjnego (gminy) – zwykle po upływie dwóch tygodni od dnia otrzymania upomnienia przez rodziców.

Środkiem egzekucji administracyjnej obowiązku szkolnego jest grzywna. Dyrektor szkoły o uchylaniu się od obowiązku szkolnego zawiadamia również Sąd Rejonowy, Wydział Rodzinny i Nieletnich.

O Mnie

W budowie.

Customers Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Upomnienie rodziców dotyczące niespełniania obowiązku szkolnego”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Search for products (0)