Opis
Jakie kroki podejmuje dyrektor w przypadku braku realizacji obowiązku szkolnego?
Jeśli rodzice dziecka, które ukończyło 7. rok życia, nie przekazują dyrektorowi informacji o formie spełniania obowiązku szkolnego przez dziecko, kierujący placówką ma obowiązek przesłać do nich odpowiednie wezwanie w tej sprawie.
Dotyczy to jednak uczniów rozpoczynających naukę. Dziecko, które już chodzi do szkoły, ale jest nieobecne na ponad 50% zajęć, również nie realizuje obowiązku szkolnego. Z tego względu dyrektor powinien w takiej sytuacji:
- wysłać do rodziców wezwanie do złożenia wyjaśnień w ciągu 7 dni,
- wysłać rodzicom pisemne upomnienie,
- prowadzić ewidencję wysłanych upomnień,
- kontrolować terminy uiszczenia kosztów upomnienia, którymi obciąża się rodziców,
- wystawić tytuł wykonawczy stosowany w egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym w ciągu 7 dni od daty doręczenia upomnienia.
Kiedy dyrektor sporządza pismo do sądu o nierealizowanie obowiązku szkolnego?
Dyrektor sporządza przykładowe pismo do sądu o nierealizowanie obowiązku szkolnego, kiedy szkoła wyczerpie dozwolone prawnie środki oddziaływań wychowawczych. Dokument powinien zostać zaadresowany do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich.
Zasadniczo, pismo dotyczy prośby o wgląd w sytuację rodzinną dziecka. Wysyła się je wtedy, kiedy szkoła przekonana jest o istnieniu zagrożenia dla dobra dziecka. W praktyce sąd zaangażuje się w sprawę w przypadku uczniów, którzy wychowują się w trudnych warunkach życiowych, w rodzinach niewydolnych wychowawczo.
Dlaczego to dyrektor zawiadamia sąd o nierealizowaniu obowiązku szkolnego?
Dyrektor może użyć wzoru pisma do sądu o nierealizowanie obowiązku szkolnego, ponieważ jest on wierzycielem obowiązku szkolnego. Jako wierzyciel dyrektor ma prawo żądać od rodziców dziecka wykonania obowiązku szkolnego. Rodzice są bowiem traktowani jako dłużnicy – zobowiązani.
Kierujący placówką może ukarać rodziców karą grzywny, co ma na celu doprowadzenie do skutecznej egzekucji realizacji obowiązku szkolnego. Jeśli zaś takie działania okażą się bezskuteczne, powinien powiadomić o sprawie sąd, ponieważ brak realizacji obowiązku szkolnego wskazuje na fakt, że rodzice nie wypełniają należycie swoich obowiązków rodzicielskich.
W odpowiedzi na pismo dyrektora sąd może:
- ograniczyć władzę rodzicielską opiekunów, np. poprzez zastosowanie nadzoru kuratora, umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej,
- zobowiązać rodziców do podjęcia określonego działania, np. do pracy z asystentem rodziny działającym z ramienia MOPS.
Warto pamiętać, że zanim w sprawę zaangażowany zostanie sąd, wychowawca i pedagog szkolny podejmują wspólne działania zaradcze w celu poprawnego realizowania obowiązku szkolnego przez danego ucznia. Natomiast w przypadku braku efektów, po upomnieniu rodziców na piśmie, dyrektor kieruje wniosek o wszczęcie egzekucji obowiązku szkolnego do organu egzekucyjnego, tj. gminy.
There are no reviews yet.