Opis
Kiedy można odroczyć obowiązek szkolny dziecka?
Przykładowy wniosek o odroczenie obowiązku szkolnego rodzice mogą złożyć w przypadku, kiedy dziecko nie ma tak zwanej gotowości szkolnej. Przyczyną takiego stanu rzeczy bywa:
- wada rozwojowa,
- choroba przewlekła,
- brak odpowiedniej dojrzałości: poznawczej, społecznej, emocjonalnej,
- trudności z koncentracją uwagi,
- trudności z respektowaniem norm społecznych.
Zanim rodzice wniosą pismo w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego dziecka, powinni poddać ucznia badaniom. Badanie gotowości szkolnej dzieli się na:
- badanie poziomu funkcjonowania poznawczego,
- badanie poziomu rozwoju emocjonalnego,
- badanie poziomu opanowania umiejętności szkolnych.
Podstawą wniesienia wniosku o odroczenie obowiązku szkolnego jest więc odpowiednia opinia wydana przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. W oparciu o taką opinię dyrektor może odroczyć obowiązek szkolny ucznia o jeden rok. W tym czasie dziecko powinno kontynuować przygotowanie przedszkolne.
W jakim terminie należy złożyć wniosek o odroczenie obowiązku szkolnego?
Jak zostało wspomniane, obowiązkiem szkolnym objęte jest dziecko, które kończy 7 lat. Wniosek w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego należy złożyć zatem najpóźniej do 31 sierpnia tego roku, w którym dziecko obchodzi 7 urodziny. Do przygotowania pisma można użyć wzoru wniosku o odroczenie obowiązku szkolnego.
Dokument adresuje się do dyrektora tej szkoły podstawowej, która znajduje się w obwodzie, w którym dziecko mieszka. Do pisma należy dołączyć orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej dotyczące gotowości szkolnej.
Kiedy dziecko nie ma gotowości szkolnej?
Podstawą odroczenia obowiązku szkolnego jest brak gotowości szkolnej, czyli niedostateczny poziom dojrzałości dziecka. Badanie gotowości szkolnej ma pomóc w określeniu, czy dziecko podoła obowiązkom pierwszoklasisty. Wątpliwości w tym zakresie mogą pojawić się w przypadku, kiedy dziecko:
- cierpi na wady rozwojowe i choroby wrodzone,
- ma poważną wadę wymowy,
- cierpi na choroby przewlekłe typu cukrzyca,
- jest niepełnosprawne intelektualnie lub fizycznie,
- ma poważną wadę wzroku lub słuchu,
- nie jest dojrzałe społecznie i emocjonalnie, np. ma silny lęk separacyjny, trudności z kontrolowaniem emocji.
Gotowość szkolna obejmuje także zdolność koncentrowania uwagi na wykonywanych zadaniach oraz skupiania uwagi podczas nauki. W końcu dziecko w klasie 1. szkoły podstawowej musi być w stanie „usiedzieć” przy stoliku przez około 45 minut – tyle, ile trwa lekcja.
Gotowość szkolna to także zainteresowanie dziecka liczeniem, czytaniem i pisaniem, prawidłowo ukształtowana mowa czy nawet umiejętność posługiwania się przyborami do pisania.
There are no reviews yet.