Opis
Jak ustala się ocenę pracy dyrektora szkoły?
Podmiotem odpowiedzialnym za ustalenie oceny pracy dyrektora szkoły jest organ sprawujący nadzór pedagogiczny, który zajmuje się dokonaniem oceny pracy dyrektora w porozumieniu z organem prowadzącym. Kuratorium oświaty ma obowiązek zasięgnąć przy tym opinii zakładowej organizacji związkowej oraz rady szkoły lub rady pedagogicznej, jeśli w placówce nie działa rada szkoły.
Przy ustalaniu oceny zastosowanie znajdują przepisy Karty nauczyciela oraz rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 25 sierpnia 2022 r. w sprawie oceny pracy nauczycieli.
Jeśli dyrektor prowadzi z uczniami zajęcia (dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze), do ustalenia oceny jego pracy stosuje się nie tylko kryteria dotyczące oceny pracy dyrektora, ale również kryteria oceny pracy nauczyciela (obowiązkowe i dodatkowe – dwa wybrane).
Jak wydaje się opinię o pracy dyrektora szkoły?
Przykładowa opinia o pracy dyrektora szkoły może być pozytywna lub negatywna. Decyzję w takiej sprawie rada podejmuje w ramach głosowania nad uchwałą. Głosowanie odbywa się podczas zebrania rady, zwołanego przez dyrektora, który jest jej przewodniczącym. Co istotne, dyrektor bierze udział w takim zebraniu i ma prawo głosować nad uchwałą tak samo, jak pozostali nauczyciele.
Podczas głosowania obowiązuje:
- quorum ½ członków rady,
- tajność głosowania,
- zwykła większość głosów.
Ponieważ opinia jest uchwałą, dyrektor nie może odwołać się od niej tak, jak ma to miejsce w przypadku decyzji.
Jak przygotować opinię o pracy dyrektora szkoły?
Do opracowania opinii na temat dyrektora szkoły można użyć wzoru przykładowej opinii o pracy dyrektora szkoły. Dokument został przygotowany w oparciu o obowiązujące kryteria oceny pracy dyrektora, czyli:
- organizowanie pracy szkoły zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa,
- realizowanie zadań na podstawie uchwał rady pedagogicznej i rady szkoły,
- zapewnianie prawidłowości prowadzenia oraz przechowywania dokumentacji z przebiegu nauczania,
- planowanie i organizowanie pracy rady pedagogicznej,
- zapewnianie odpowiednich warunków do realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych placówki,
- zapewnianie bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom,
- sprawowanie nadzoru pedagogicznego nad nauczycielami,
- wdrażanie działań podnoszących jakość pracy szkoły,
- organizowanie dla uczniów niezbędnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej, itd.
Jeśli dyrektor szkoły jest jednocześnie nauczycielem prowadzącym z uczniami zajęcia, w opinii można odnieść się również do kryteriów oceny pracy nauczycieli.
Wśród nich wymieniamy między innymi poprawność merytoryczną i metodyczną prowadzonych zajęć, współpracę z rodzicami, współpracę z nauczycielami, znajomość praw dziecka i ich realizację, kształtowanie u uczniów odpowiednich postaw i szacunku do drugiego człowieka czy zapewnianie uczniom bezpiecznych oraz higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki.
There are no reviews yet.