Opis
Jakie informacje powinna zawierać opinia opiekuna o przebiegu praktyki w bibliotece?
Student kierunku pedagogicznego może odbywać praktyki zawodowe między innymi w bibliotece szkolnej. Po zakończeniu praktyk – w celu ich zaliczenia – musi przedstawić na uczelni między innymi wypełniony dziennik praktyk oraz opinię o przebiegu praktyki, którą wydaje opiekun.
Aby otrzymać opinię opiekuna praktyk, praktykant powinien wystąpić z odpowiednią prośbą w tej sprawie do osoby, która nadzorowała jego pracę. Warto pamiętać, że przykładowa opinia opiekuna o przebiegu praktyki w bibliotece może być pozytywna, negatywna lub neutralna.
W treści dokumentu opiekun odnosi się między innymi do tego, jak praktykant wykorzystywał posiadaną wiedzę teoretyczną podczas realizacji zleconych mu zadań, czy stosował się do poleceń oraz jak radził sobie z obowiązkami i czego się nauczył.
Jak napisać opinię opiekuna o przebiegu praktyki w bibliotece?
Do opracowania opinii o praktykancie opiekun może użyć uniwersalnego wzoru opinii opiekuna o przebiegu praktyki w bibliotece. Dokument podpowiada, jakie informacje należy uwzględnić w takiej opinii oraz w jaki sposób można przygotować rzetelną ocenę praktykanta. Jeśli chodzi o elementy formalne opinii, to nie może zabraknąć wśród nich:
- danych praktykanta,
- danych opiekuna praktyk,
- oznaczenia miejsca odbywania praktyki,
- oznaczenia terminu odbywania praktyki – data rozpoczęcia i zakończenia.
W dalszej części opinii opiekun może odnieść się do tego, jak praktykant zrealizował cele programu praktyk, czyli jakie wykonywał obowiązki i jak sobie z nimi poradził.
Przykładowa opinia opiekuna o przebiegu praktyki w bibliotece
Zawartość przykładowej opinii opiekuna o przebiegu praktyki w bibliotece uzależniona jest w głównej mierze od programu praktyk, czyli zadań przewidzianych dla praktykanta. Najczęściej obowiązkami studenta, który odbywa praktykę zawodową w bibliotece, są następujące czynności:
- poznanie sposobu organizacji pracy,
- poznanie zasad funkcjonowania biblioteki,
- poznanie sposobu sporządzania i przechowywania dokumentacji,
- obserwowanie czynności podejmowanych przez opiekuna,
- obserwowanie sposobu dbania o bezpieczeństwo i utrzymanie dyscypliny w bibliotece,
- obserwowanie sposobu, w jaki opiekun wchodzi w interakcję z czytelnikami,
- obserwowanie aktywizowania i dyscyplinowania czytelników,
- współdziałanie z opiekunem w planowaniu i przeprowadzaniu czynności bibliotekarza,
- prowadzenie dokumentacji praktyki (dziennik),
- omawianie doświadczeń z opiekunem praktyk,
- współdziałanie w organizowaniu przestrzeni w bibliotece, itp.
W opinii o praktykancie opiekun powinien uwzględnić zarówno opis mocnych, jak i słabszych stron studenta. Dzięki temu dokument będzie stanowił podstawę wdrożenia działań, które pozwolą praktykantowi doskonalić się zawodowo.
There are no reviews yet.