Opinia Samorządu Uczniowskiego o nauczycielu – wzór

17,00 

Opinia samorządu uczniowskiego o nauczycielu ma związek z procedurą ustalania oceny pracy nauczyciela przez dyrektora. Kierujący placówką może wystąpić o taką opinię, ale nie ma prawnego obowiązku jej uzyskania. Jeśli samorząd został poproszony o wydanie opinii, powinien przygotować ją niezwłocznie – w ciągu maksymalnie 14 dni.

Chcąc ułatwić Ci przygotowanie takiego dokumentu, przygotowaliśmy przykładową opinię Samorządu Uczniowskiego o nauczycielu, przykład pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Opis

Jak ustala się ocenę pracy nauczyciela?

Ocena pracy nauczyciela ustalana jest nie częściej niż co 12 miesięcy. Ustaleniem oceny zajmuje się dyrektor szkoły zatrudniającej pedagoga, z własnej inicjatywy lub na wniosek uprawnionego podmiotu, np. samego nauczyciela lub rady rodziców. Ocena pracy nauczyciela ustalana jest na podstawie stopnia spełniania przez niego kryteriów określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 25 sierpnia 2022 r. w sprawie oceny pracy nauczycieli.

Ocena ma charakter opisowy – zawiera stwierdzenie uogólniające i uzasadnienie. Podczas jej ustalania dyrektor zasięga opinii rady rodziców, a w przypadku nauczyciela początkującego – również opinii mentora.

Ocena pracy nauczyciela a opinia samorządu uczniowskiego

Dyrektor szkoły nie musi zasięgać opinii samorządu uczniowskiego podczas ustalania oceny pracy nauczyciela. Ma jednak taką możliwość i korzysta z niej, kiedy chce, aby jego ocena była pełna lub gdy ma co do niej jakiekolwiek wątpliwości.

Samorząd uczniowski sporządza opinię o nauczycielu jedynie z inicjatywy dyrektora – na jego wniosek. Sam dokument nie musi zostać uwzględniony w ocenie pracy nauczyciela, ale mimo wszystko dostarczy kierującemu placówką dodatkowych informacji na temat pedagoga.

Jak napisać opinię samorządu uczniowskiego o pracy nauczyciela?

Przykładowa opinia samorządu uczniowskiego o nauczycielu może być opinią pozytywną lub negatywną. Jej charakter jest jednak nieco bardziej złożony niż opinia samorządu o skreśleniu ucznia z listy czy opinia w sprawie dodatkowych dni wolnych w szkole. Poza takimi elementami jak data wydania, tytuł czy podpis przewodniczącego samorządu, dokument powinien zawierać również odniesienia do kryteriów oceny pracy nauczyciela, istotnych z punktu widzenia uczniów.

Do opracowania pisma można użyć wzoru opinii samorządu uczniowskiego o nauczycielu. Jeśli zaś chodzi o kryteria oceny pracy pedagoga istotne z perspektywy samorządu uczniowskiego, to warto wymienić wśród nich:

  • znajomość i stosowanie praw ucznia i praw dziecka,
  • stosowanie metod aktywizujących,
  • indywidualizowanie pracy z uczniem,
  • dostosowywanie metod i form pracy do potrzeb i możliwości uczniów,
  • motywowanie uczniów do rozwoju,
  • współpracę z rodzicami.

Opinia może odnosić się również do tego:

  • czy nauczyciel utrzymuje w klasie ład i porządek,
  • jak nauczyciel komunikuje się z uczniami,
  • czy nauczyciel dba o atmosferę sprzyjającą aktywności uczniów i efektywnej pracy,
  • jak nauczyciel formułuje polecenia,
  • czy nauczyciel udziela uczniom informacji zwrotnych,
  • czy nauczyciel stosuje sprawiedliwy system oceniania,
  • czy nauczyciel równo traktuje uczniów i tak dalej.

O Mnie

W budowie.

Customers Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Opinia Samorządu Uczniowskiego o nauczycielu – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Search for products (0)