Opis
Kiedy uczeń może otrzymać stypendium?
Jak zostało wspomniane, przykładowa opinia samorządu uczniowskiego o uczniu do stypendium ma związek z wnioskiem o stypendium Prezesa Rady Ministrów lub ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Pierwsze świadczenie może otrzymać uczeń, który spełnia jeden z następujących warunków:
- otrzymał promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem, uzyskując najwyższą w szkole średnią ocen,
- wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy i uzyskuje w niej najlepsze wyniki (natomiast w pozostałych dziedzinach jego wyniki są co najmniej dobre).
Z kolei stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania może otrzymać na przykład uczeń, który wygrał olimpiadę międzynarodową. Warto wiedzieć, że uczniów do takiego stypendium wyznaczają samorządy uczniowskie lub rady pedagogiczne, które zgłaszając kandydaturę ucznia, występują o opinię do samorządu uczniowskiego.
Jak powinna wyglądać opinia samorządu uczniowskiego o uczniu do stypendium?
Opinia samorządu uczniowskiego może być pozytywna lub negatywna. W przypadku dokumentu, który dotyczy oceny sylwetki ucznia charakter takiego pisma jest bardziej rozbudowany. Opinia powinna uwzględniać między innymi:
- datę i miejsce sporządzenia,
- dane szkoły,
- odpowiedni tytuł,
- treść opinii,
- podpis przewodniczącego.
Do przygotowania pisma warto użyć wzoru opinii samorządu uczniowskiego o uczniu do stypendium. Wskazane jest także uprzednie zapoznanie się z warunkami przyznania takiego świadczenia, aby opinia stanowiła odpowiedź na pytanie, czy uczeń powinien otrzymać stypendium – czy spełnia warunki jego przyznania. W treści dokumentu można odwołać się między innymi do:
- średniej ocen,
- oceny z zachowania,
- osiągnięć ucznia, np. wyróżnień i wygranych w konkursach, zawodach, olimpiadach.
W jakich sprawach samorząd uczniowski wydaje swoje opinie?
Samorząd uczniowski współpracuje z innymi organami szkoły w podejmowaniu istotnych decyzji. O opinię samorządu występuje najczęściej dyrektor szkoły. Zgodnie z przepisami opinia samorządu jest mu niezbędna między innymi w celu podjęcia decyzji w sprawie:
- skreślenia ucznia z listy,
- ustalenia długości przerw w szkole,
- wyznaczenia dodatkowych dniach wolnych od zajęć.
Warto pamiętać, że przepisy nie mówią o aprobacie samorządu, a jedynie o konieczności uzyskania opinii tego organu. Oznacza to, że w wielu przypadkach nie ma znaczenia, czy opinia jest pozytywna, czy negatywna. Dyrektor ma jedynie obowiązek wystąpić o jej wydanie i odczekać 14 dni (termin na wydanie opinii), zanim podejmie ostateczną decyzję w danej sprawie.
There are no reviews yet.