Opinia Samorządu Uczniowskiego w sprawie długości przerw – wzór

17,00 

Przepisy nakładają na dyrektorów szkół obowiązek konsultowania decyzji w sprawie długości przerw z radą rodziców i samorządem uczniowskim. Kierujący placówką powinien wystąpić o opinię do samorządu i odczekać na jej wydanie (14 dni). Opinia samorządu uczniowskiego w sprawie długości przerw musi zostać wyrażona na piśmie.

Chcąc ułatwić Ci przygotowanie takiego dokumentu, przygotowaliśmy przykładową opinię Samorządu Uczniowskiego w sprawie długości przerw, przykład pobierzesz, klikając poniższy przycisk:

Opis

Przerwy międzylekcyjne w przepisach

O zasadach ustalania długości przerw w szkołach informują przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Zgodnie z treścią tego aktu prawnego dyrektor ustala długość przerw po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego. Jak czytamy:

“§  14.  [Przerwy międzylekcyjne]

  1. Przerwy w zajęciach uczniowie spędzają pod nadzorem nauczyciela.
  2. Jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne, umożliwia się uczniom przebywanie w czasie przerw w zajęciach na świeżym powietrzu.
  3. Dyrektor, po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego:

1) ustala długość przerw międzylekcyjnych;

2) organizuje przerwy w sposób umożliwiający uczniom spożycie posiłków na terenie szkoły lub placówki.”

Rozporządzenie nie informuje zatem, czy przerwa powinna trwać 5, czy 10 minut. Ma jedynie umożliwiać uczniom spożycie posiłków. W praktyce, wiele szkół wprowadza zatem przerwy 5 minutowe, a dodatkowo jedną przerwę obiadową 20-minutową  oraz przerwę 15-minutową na drugie śniadanie (nie zawsze).

Warto wspomnieć przy tym, że przerwy w szkole nie są tylko dla uczniów, ale też dla nauczycieli, a ci w świetle prawa są pracownikami, zatem mają prawo do 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy, kiedy ich dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin.

Po co wydaje się opinię samorządu uczniowskiego w sprawie długości przerw?

Przykładowa opinia samorządu uczniowskiego w sprawie długości przerw może być pozytywna lub negatywna, jednak nie ma to większego wpływu na decyzję dyrektora szkoły. Dlaczego zatem jego obowiązkiem jest wystąpić o opinię? Po pierwsze, taki obowiązek na dyrektora nakładają bezpośrednio przepisy wskazanego wyżej rozporządzenia. Po drugie, podejmując istotne decyzje dyrektor musi współpracować z najważniejszymi organami szkoły.

Chociaż opinia nie ma wpływu na decyzję kierującego placówką, to ten musi wystąpić z wnioskiem o jej wydanie i odczekać 14 dni z wydaniem ostatecznego postanowienia – jest to termin na przygotowanie opinii samorządu.

Jak przygotować opinię samorządu uczniowskiego w sprawie długości przerw?

Opinie samorządu uczniowskiego muszą przyjmować formę pisemną. Do przygotowania opinii dot. długości przerw można użyć specjalnego wzoru opinii samorządu uczniowskiego w sprawie długości przerw w szkole. Dokument uwzględnia wszystkie istotne elementy formalne, jak:

  • data wydania opinii,
  • dane szkoły,
  • odpowiedni tytuł,
  • treść opinii ze wskazaniem: pozytywna/negatywna,
  • podpis przewodniczącego.

Wystarczy więc wypełnić go odpowiednimi informacjami i podpisać, a następnie przekazać dyrektorowi w wyznaczonym terminie.

O Mnie

W budowie.

Customers Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Opinia Samorządu Uczniowskiego w sprawie długości przerw – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Search for products (0)