Opis
Jakie są zasady ustalania dni wolnych w szkole?
Jak zostało wspomniane, zasady ustalania dni wolnych oraz liczbę takich dni określają przepisy rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego. Zgodnie z treścią tego aktu prawnego:
“Dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii rady szkoły albo rady placówki, a gdy rada nie została powołana – rady pedagogicznej, a w przypadku szkół również rady rodziców i samorządu uczniowskiego, biorąc pod uwagę warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły lub placówki, może, w danym roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w wymiarze dla:
1) szkół podstawowych – do 8 dni;
2) liceów ogólnokształcących – do 10 dni;
3) techników, branżowych szkół I stopnia, branżowych szkół II stopnia, szkół policealnych i centrów kształcenia zawodowego – do 10 dni;
4) szkół specjalnych przysposabiających do pracy – do 4 dni.”
Zatem w szkole podstawowej dni wolnych jest maksymalnie 8, a w szkole średniej maksymalnie 10. Wolne od zajęć można ustalić natomiast w następujących terminach:
- na egzamin ósmoklasisty, maturalny i zawodowy,
- w dni świąt religijnych, które nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy,
- w inne dni, kiedy jest to uzasadnione potrzebami społeczności lokalnej lub organizacją pracy szkoły, np. na dzień obchodów rocznicy nadania szkole imienia i tym podobne.
O swoich ustaleniach dyrektor powinien powiadomić nauczycieli, uczniów i rodziców do 30 września. Oznacza to, że przykładowa opinia samorządu uczniowskiego w sprawie dni wolnych z pewnością datowana będzie na wcześniejszy termin.
Jak powinna wyglądać opinia samorządu uczniowskiego w sprawie dni wolnych?
Opinia samorządu zawsze wydawana jest na piśmie. Dokument powinien zawierać między innymi:
- datę wydania opinii,
- tytuł opinii,
- dane szkoły,
- treść opinii: pozytywna lub negatywna,
- uwagi,
- podpis przewodniczącego.
Pismo można przygotować, stosując gotowy do wypełnienia wzór opinii samorządu uczniowskiego w sprawie dni wolnych. Do dokumentu często dołącza się tabelę lub listę z wykazem dni wolnych, niekiedy również z dodatkowymi komentarzami członków samorządu lub własnymi propozycjami innych terminów.
Dodatkowe dni wolne w uzasadnionych przypadkach
Poza wskazanymi 8 lub 10 dodatkowymi dniami wolnymi dyrektor może udzielić kolejnych dni wolnych w przypadkach szczególnie uzasadnionych. Takie dni wolne od zajęć trzeba jednak odpracować w wyznaczone soboty.
Decyzję w sprawie szczególnych dodatkowych dni wolnych dyrektor podejmuje po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub rady pedagogicznej, a także rady rodziców i samorządu uczniowskiego. Potrzebuje również zgody (nie opinii) organu prowadzącego.
There are no reviews yet.