Opis
Kiedy sporządza się opinię w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora szkoły?
Powierzeniem stanowiska dyrektora szkoły odpowiedniemu kandydatowi zajmuje się organ prowadzący placówkę. Jak stanowi art. 63 ustawy prawo oświatowe:
“3. Kandydata na stanowisko dyrektora placówki, o której mowa w ust. 2, wyłania się w drodze konkursu.
- Jeżeli do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata, właściwy minister prowadzący placówkę, o której mowa w ust. 2, powołuje na stanowisko dyrektora placówki ustalonego przez siebie kandydata.
[…]
- Jeżeli do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata, organ prowadzący powierza to stanowisko ustalonemu, w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny, kandydatowi, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki i rady pedagogicznej.”
W związku z tym, o opinię rady szkoły lub rady pedagogicznej organ prowadzący występuje tylko wtedy, kiedy:
- do konkursu na dyrektora nie zgłosił się żaden kandydat,
- w konkursie nie wyłoniono odpowiedniego kandydata,
- organ prowadzący samodzielnie ustalił kandydata odpowiedniego na stanowisko dyrektora.
Wspomniana opinia powinna zostać wydana przez radę w ciągu 14 dni. Jej brak nie wstrzymuje jednak dalszej procedury. Jak wynika z przepisów, organ prowadzący nie potrzebuje też aprobaty rady szkoły czy rady pedagogicznej, dlatego nawet jeśli przykładowa opinia w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora szkoły będzie negatywna, organ prowadzący nie musi zmieniać swojej decyzji.
Mimo to, wójt, burmistrz lub prezydent miasta muszą wystąpić o taką opinię, ponieważ pominięcie tego kroku to błąd proceduralny, który unieważnia akt powierzenia stanowiska dyrektora wybranemu kandydatowi. O wydanie opinii zwykle występuje się na piśmie.
Jak powinna wyglądać opinia w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora szkoły?
Do opracowania opinii rady szkoły lub opinii rady pedagogicznej można użyć wzoru opinii w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora szkoły. Dokument przyjmuje formę uchwały, a o tym, czy opinia będzie pozytywna, czy negatywna, decydują członkowie rady w ramach głosowania. Warto pamiętać, że podstawą prawną opinii jest art. 63 ustawy prawo oświatowe, a sam dokument powinien zawierać dodatkowo:
- określenie: pozytywna lub negatywna,
- informację o liczbie członków rady,
- informację o liczbie członków uczestniczących w posiedzeniu,
- informacje o głosowaniu, czyli jaka liczba członków rady głosowała: za, przeciw, wstrzymało się od głosu,
- oświadczenie mówiące o tym, że sposób głosowania nad uchwałą był zgodny z regulaminem.
There are no reviews yet.