Opis
Kiedy powołuje się wicedyrektora?
Powołanie wicedyrektora ma miejsce dopiero po tym, jak utworzone zostanie stanowisko wicedyrektora w szkole czy przedszkolu. Osobą powołaną na takie stanowisko może być natomiast pracownik niepedagogiczny lub nauczyciel – istotne, aby spełniał on określone w przepisach wymogi. Zasadniczo, wicedyrektora, czyli zastępcę dyrektora, wybiera sam kierujący placówką.
W niektórych przypadkach w placówce musi istnieć stanowisko wicedyrektora, w innych jest to fakultatywne. Przykładowo, w przedszkolu, które liczy co najmniej 6 oddziałów, można utworzyć stanowisko wicedyrektora. Natomiast w szkole, która liczy 12 oddziałów, jest to już obowiązkowe.
Po co dyrektor sporządza pismo do organu prowadzącego w sprawie powierzenia stanowiska wicedyrektora?
Jak zostało wspomniane, osobę na stanowisko wicedyrektora powołuje sam dyrektor. Ten nie może jednak działać zupełnie samodzielnie, nie konsultując swojej decyzji z innymi organami, w tym z organem prowadzącym. Przykładowe pismo do organu prowadzącego w sprawie powierzenia stanowiska wicedyrektora ma więc związek z uzyskaniem opinii o wybranym kandydacie.
Zanim dyrektor powierzy stanowisko wicedyrektora wskazanej osobie, musi zasięgnąć bowiem opinii:
- rady szkoły – jeśli funkcjonuje w placówce,
- organu prowadzącego,
- rady pedagogicznej.
Dokument w sprawie opinii powinien zawierać podstawowe dane kandydata, czyli co najmniej jego imię i nazwisko. Do pisma dołącza się także:
- kopię dyplomu wybranego nauczyciela,
- uzyskaną wcześniej opinię Rady Pedagogicznej,
- życiorys kandydata,
- pisemną zgodę kandydata na objęcie stanowiska wicedyrektora.
Do opracowania dokumentu można użyć wzoru pisma do organu prowadzącego w sprawie powierzenia stanowiska wicedyrektora.
Jakie znaczenie ma pismo do organu prowadzącego w sprawie powierzenia stanowiska wicedyrektora?
Co prawda, dyrektor nie potrzebuje zgody organu prowadzącego na powołanie wybranego kandydata na wicedyrektora szkoły, ale nadal ma obowiązek współpracować z organem prowadzącym w podejmowaniu tego typu decyzji. Przepisy nakładają na niego obowiązek zasięgnięcia opinii organu prowadzącego, choć nie jest ona dla niego zobowiązująca. Nawet jeśli opinia ta byłaby negatywna, dyrektor nie musiałby zmieniać wybranego kandydata.
Wystąpienie o opinię organu prowadzącego jest wymogiem formalnym, który należy spełnić, aby decyzja dyrektora była ważna w świetle prawa. Warto pamiętać również, że takie pismo kierujący placówką powinien przygotować jak najszybciej, ponieważ utworzone stanowisko wicedyrektora należy obsadzić „niezwłocznie”.
There are no reviews yet.