Opiniowanie planu finansowego szkoły przez Radę Rodziców – wzór

17,00 

Plan finansowy szkoły opracowywany jest przez dyrektora i opiniowany przez radę rodziców oraz radę pedagogiczną. Przepisy nakazują dyrektorowi przedstawić projekt planu finansowego obu organom w celu zgłoszenia ewentualnych zastrzeżeń. Warto pamiętać, że dyrektor odpowiada nie tylko za dysponowanie środkami finansowymi zgodnie z planem, ale również za ich prawidłowe wykorzystanie.

Zapraszamy do zakupu naszego wzoru opiniowania planu finansowego szkoły przez Radę Rodziców, który pozwoli Ci zaoszczędzić czas i zadbać o prawidłową formę dokumentu. Kliknij „Kupuję dostęp do dokumentu” i dokonaj zamówienia już teraz ↓↓↓

Opis

Jak ustala się plan finansowy szkoły?

Szkoły, przedszkola i placówki funkcjonują na podstawie zatwierdzonych planów finansowych. Stanowią one część budżetu jednostek samorządu terytorialnego, czyli organów prowadzących szkoły. Plan finansowy opracowuje się na podstawie przepisów ustawy o finansach publicznych.

Natomiast przepisy prawa oświatowego tylko w niewielkim stopniu odnoszą się do tego tematu. Nakazują jedynie zatwierdzić plan finansowy na podstawie opinii rady szkoły lub rady pedagogicznej. Mówią również o tym, że opinię o planie finansowym powinna wydać rada rodziców, która reprezentuje interesy uczniów i ich opiekunów. Opracowaniem planu finansowego zajmuje się dyrektor.

Jak powinna wyglądać opinia na temat planu finansowego szkoły wydana przez radę rodziców?

Przykładowa opinia o planie finansowym szkoły wydana przez radę rodziców powinna:

  • zostać wydana w odpowiednim terminie, aby można było dochować innych terminów wynikających z ustawy o finansach publicznych,
  • zostać wydana po zapoznaniu się z planowanymi wydatkami i dochodami szkoły (rocznymi).

Dokument można opracować na podstawie wzoru opiniowania planu finansowego szkoły przez radę rodziców. Warto pamiętać przy tym, że opinia rodziców nie jest wiążąca dla dyrektora, ale można zawrzeć w niej wnioski dotyczące sposobu wykorzystania środków finansowych przeznaczonych dla placówki.

Co ważne, opinia przyjmuje formę uchwały, dlatego musi zawierać charakterystyczne dla niej elementy. Należy też obowiązkowo wskazać w niej, czy jest to opinia “pozytywna”, czy “negatywna”. Dodatkowo można wyszczególnić w treści opinii, z jakimi punktami planu finansowego rodzice nie zgadzają się i w jakim zakresie.

Z czego składa się plan finansowy szkoły?

Plan finansowy szkoły ustala się osobno dla dochodów i wydatków placówki. Zastosowanie znajduje tutaj schemat:

  • dział – rodzaj prowadzonej działalności,
  • rozdział – szczegóły działalności,
  • paragraf klasyfikacji budżetowej – rodzaj planowanego dochodu lub wydatku.

Najważniejsze części planu finansowego szkoły to:

  • wynagrodzenia osobowe pracowników i pochodne, w tym wypłata wynagrodzeń, nagrody jubileuszowe, nagrody dyrektora, odprawy emerytalne,
  • wynagrodzenia bezosobowe,
  • zakup materiałów i wyposażenia, w tym zakup środków czystości, materiałów biurowych, mebli,
  • zakup mediów: energii elektrycznej, energii cieplnej, wody, gazu.

Zanim dyrektor opracuje plan finansowy, powinien poznać wskazówki organu prowadzącego, który wskazuje główne założenia dotyczące planowania wydatków, na przykład:

  • priorytety planowania wydatków,
  • wskaźniki,
  • metody ustalania wydatków.

Jeżeli organ prowadzący wyda takie wskazówki, należy stosować się równocześnie do nich i do ogólnych zasad tworzenia budżetu.

O Mnie

W budowie.

Customers Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Opiniowanie planu finansowego szkoły przez Radę Rodziców – wzór”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Search for products (0)