Opis
Kiedy składa się podanie o przeniesienie do innej klasy?
Przyczyną chęci przeniesienia się do innej klasy w szkole podstawowej lub średniej bywają zarówno okoliczności związane z sytuacją rówieśniczą dziecka, jak i z jego sytuacją edukacyjną. Uczeń może dążyć do zmiany grupy w przypadku problemów adaptacyjnych. Jeśli jest wyśmiewany i szykanowany, stał się ofiarą przemocy psychicznej lub fizycznej, przeniesienie do innej klasy może stanowić proste rozwiązanie takich problemów.
Zdarza się również, że dziecko dobrze czuje się w danej klasie, ale chce przenieść się do innej grupy, aby uczęszczać do szkoły wraz z najlepszym przyjacielem lub członkiem rodziny. W takiej sytuacji przeniesienie można motywować między innymi możliwością organizowania dla dzieci wspólnych dojazdów do szkoły. Inne okoliczności uzasadniające przykładowe podanie o przeniesienie do innej klasy dotyczą zmiany profilu nauczania.
Nierzadko zdarza się, że uczeń zapisuje się do klasy, na przykład humanistycznej, natomiast po kilku miesiącach nauki zmienia zdanie i chce uczyć się przedmiotów ścisłych, aby zdawać je na maturze. W takim przypadku powinien jak najszybciej zorganizować dla siebie transfer do innego oddziału.
Jak napisać podanie o przeniesienie do innej klasy?
Pismo z prośbą o przeniesienie do innej klasy może przygotować rodzic ucznia lub uczeń pełnoletni. Dokument należy adresować do dyrektora szkoły. Do opracowania pisma można użyć natomiast sprawdzonego wzoru podania o przeniesienie do innej klasy.
Wniosek zawiera dokładne dane ucznia, treść prośby i jej uzasadnienie. Pismo powinno być zwięzłe i rzeczowe, a jednocześnie wyczerpujące. Od użytych argumentów zależeć będzie, czy dyrektor wyrazi zgodę na transfer. Z reguły możliwość przeniesienia zależna jest przede wszystkim od liczebności poszczególnych grup.
Nierzadko zdarza się jednak, że dyrektorzy dla dobra uczniów wyrażają zgodę na przeniesienie nawet do klas teoretycznie przepełnionych. Wiele zależy zatem od tego, co motywuje ucznia do zmiany grupy.
Jak wygląda przeniesienie ucznia do innej klasy?
Złożenie pisma o przeniesienie ucznia do innej klasy zobowiązuje dyrektora do rozpatrzenia wniosku i ustosunkowania się do prośby rodziców. Zazwyczaj na odpowiedź kierującego placówką trzeba poczekać do kilkunastu dni. W tym czasie dyrektor przeanalizuje sytuację.
Możliwe, że będzie też rozmawiał o ewentualnym przeniesieniu zarówno z rodzicami dziecka, jak i z jego nauczycielami, zwłaszcza z wychowawcą. Po podjęciu decyzji kierujący placówką powinien porozumieć się z wnioskodawcą i udzielić mu odpowiedzi na piśmie.
Warto wspomnieć przy tym, że przeniesienia można dokonać w dowolnym momencie, ale najczęściej transfery odbywają się na początku nowego semestru.
There are no reviews yet.