Opis
Jak napisać podanie o zwolnienie z WF do dyrektora?
Pismo z prośbą o zwolnienie z WF do dyrektora szkoły powinno zawierać kilka podstawowych elementów formalnych, takich jak:
- data sporządzenia,
- dane rodzica,
- dane ucznia,
- czas obowiązywania zwolnienia,
- przyczyna zwolnienia.
Poparciem dla treści takiego wniosku jest zaświadczenie lekarskie – od lekarza pediatry lub od specjalisty. Pismo do dyrektora można przygotować na podstawie wzoru podania o zwolnienie z WF do dyrektora. Jeśli chodzi o przyczyny zwolnienia dziecka z zajęć wychowania fizycznego, to najczęściej wymieniamy tutaj:
- różnego rodzaju kontuzje, jak zwichnięcia, złamania,
- okres rekonwalescencji po zabiegu lub operacji,
- okres rehabilitacji po urazie,
- choroby przewlekłe, na przykład choroby serca, choroby układu nerwowego, itd.
Kiedy podanie o zwolnienie z WF należy adresować do dyrektora szkoły?
Przykładowe podanie o zwolnienie z WF do dyrektora szkoły rodzice składają wtedy, kiedy ich dziecko ma zostać zwolnione z zajęć na okres od kilku tygodni do jednego roku. W przypadku zwolnień, które dotyczą pojedynczych godzin lekcyjnych w tygodniu takie pismo nie jest konieczne – dziecko można zwolnić u wychowawcy lub bezpośrednio u nauczyciela wychowania fizycznego.
Dyrektor podejmuje decyzję o zwolnieniu dziecka z WF, kiedy nieobecność ucznia na zajęciach ma charakter całościowy i długotrwały, ponieważ będzie to wpływało na jego ocenę klasyfikacyjną. Pojedyncze nieobecności nie mają zaś wpływu na te kwestie, dlatego nie wymagają zaangażowania dyrekcji szkoły.
Pismo w sprawie zwolnienia z WF będzie adresowane do wychowawcy lub nauczyciela wychowania fizycznego również wtedy, kiedy dotyczy zwolnienia częściowego – tylko z niektórych ćwiczeń. Nie wyklucza to bowiem możliwości uczestniczenia dziecka w zajęciach, a jedynie zapobiega pogorszeniu stanu zdrowia ucznia poprzez unikanie wykonywania konkretnych czynności.
Podstawa prawna zwolnienia ucznia z lekcji WF
Zgodnie z przepisami, dyrektor może zwolnić ucznia z wykonywania ćwiczeń na zajęciach lub z realizacji zajęć WF jedynie na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia danych ćwiczeń, lub o braku możliwości uczestniczenia ucznia w zajęciach.
Opinię tego typu może wydać tylko lekarz. Zwolnienie obowiązuje przez okres wskazany w opinii lekarskiej. Jeśli okres zwolnienia z WF uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji wpisuje się „zwolniony” lub „zwolniona”.
There are no reviews yet.