Opis
Jak zwolnić dziecko z basenu?
Długotrwałe zwolnienie dziecka z zajęć na basenie wymaga sporządzenia odpowiedniego pisma w tej sprawie do dyrektora szkoły. Dokument musi zostać poparty opinią lekarza, ponieważ zgodnie z przepisami, dyrektor zwalnia dziecko z określonych ćwiczeń lub z realizacji zajęć WF jedynie na podstawie zaświadczenia lekarskiego oraz na czas określony w takim zaświadczeniu.
Wyjątkiem jest zwolnienie z zajęć, które dotyczy jednej lub kilku godzin lekcyjnych. W takim przypadku pismo można skierować do wychowawcy klasy lub bezpośrednio do nauczyciela wychowania fizycznego. Będzie to uzasadnione na przykład złym samopoczuciem dziecka w danym dniu czy miesiączką u dziewczynek.
Jeśli jednak zwolnienie ma być długoterminowe – na okres kilku tygodni, a nawet całego roku – decyzję w sprawie może podjąć tylko dyrektor, ponieważ nieobecność na zajęciach będzie miała wpływ na ocenę klasyfikacyjną ucznia. Konieczne okaże się także uzyskanie zaświadczenia lekarskiego – od pediatry w przypadku infekcji lub od specjalisty w przypadku chorób przewlekłych.
Jak napisać zwolnienie z basenu?
Zwolnienie z basenu rodzic sporządza samodzielnie, ale musi uzupełnić je o odpowiednią opinię lekarską – bez niej dokument nie zostanie uwzględniony przez dyrektora. Pismo można przygotować w oparciu o wzór zwolnienia z basenu, który uwzględnia:
- dane rodzica,
- dane ucznia,
- okres zwolnienia,
- przyczynę zwolnienia.
Wniosek należy złożyć w sekretariacie szkoły osobiście lub listownie, ewentualnie drogą elektroniczną. W przypadku zwolnienia krótkoterminowego rodzic może ograniczyć się do rozmowy z wychowawcą/nauczycielem WF (np. telefonicznej).
Ma jednak także możliwość przygotowania pisemnego zwolnienia, które w jego imieniu do szkoły dostarczy sam uczeń. Jeśli zwolnienie dotyczy jednej godziny zajęć w tygodniu, placówka zwykle nie wymaga żadnego dodatkowego zaświadczenia, aby udzielić dziecku zwolnienia.
Opinia od lekarza może okazać się niezbędna, jeśli uczeń ma zostać zwolniony z zajęć ze względu na infekcję, która nie wymaga pozostawania w domu, ale stanowi przeciwwskazanie dla takiej formy aktywności fizycznej.
Kiedy zwolnienie ucznia z basenu jest uzasadnione?
Katalog przyczyn uzasadniających przykładowe zwolnienie ucznia z basenu jest w zasadzie jeszcze szerszy niż katalog przyczyn uzasadniających zwolnienie ucznia ze zwykłych zajęć wychowania fizycznego. Wynika to z faktu, że zajęcia na basenie wiążą się z kontaktem ucznia z wodą chlorowaną, a ta może mieć negatywny wpływ między innymi na kondycję skóry czy narządu wzroku.
Zwolnienie z basenu ma prawo wnieść zatem rodzic ucznia z chorobami skórnymi, na przykład z AZS, a także rodzic ucznia z chorobami oczu. Poza tym, intensywne ćwiczenia na basenie mogą okazać się niewskazane w przypadku dzieci z chorobami układu nerwowego, z chorobami serca czy z chorobami w obrębie układu krwionośnego. Pływać nie może również uczeń kontuzjowany, np. ze złamaną ręką czy nogą lub uczeń po zabiegu/operacji (ze szwami).
There are no reviews yet.