Opis
Czym jest samoocena ucznia z zachowania?
Samoocena ucznia jest co do zasady, subiektywną oceną ucznia z zachowania. Powinna uwzględniać między innymi:
- osiągnięcia szkolne,
- największe wady,
- największe zalety,
- codzienne zachowanie,
- stosunek do rówieśników,
- stosunek do nauczycieli,
- stosunek do obowiązków szkolnych.
Przygotowując samoocenę, uczeń ma lepiej poznać samego siebie. Powinien umieć wskazać swoje mocne i słabe strony, co stanowi podstawę zmotywowania się do poprawy zachowania lub doskonalenia posiadanych umiejętności/uzdolnień.
Do czego wykorzystuje się samoocenę ucznia z zachowania?
Przykładowa samoocena ucznia z zachowania pełni podwójną rolę. Po pierwsze, pozwala dziecku doskonalić swoją postawę. Uświadamia uczniowi, z czym ma problemy oraz jakie ma predyspozycje.
Chociaż jest to ocena subiektywna, opracowywana z perspektywy samego ucznia, to nadal ma dla niego istotną wartość. Po drugie, samoocena ucznia może zostać wykorzystana przez wychowawcę podczas ustalania oceny ucznia z zachowania. Często wykorzystuje się taki dokument jako jedną z podstaw ustalenia pełnej oceny, wraz z opiniami innych nauczycieli.
Głównym celem opracowania samooceny jest jednak zwiększenie motywacji ucznia do pracy i do poprawy zachowania. Warto pamiętać przy tym, że na to, jak uczeń ocenia sam siebie, wpływają często:
- opinie, jakie uczeń słyszy na swój temat, np. opinie nauczycieli,
- oceny przedmiotowe,
- sukcesy szkolne,
- niepowodzenia szkolne.
Jak napisać samoocenę ucznia z zachowania?
Do przygotowania własnej samooceny uczniowie mogą wykorzystać wzór samooceny ucznia z zachowania. Użycie takiego dokumentu pomaga bowiem w przygotowaniu rzetelnej oceny, uwzględniającej zarówno mocne, jak i słabsze strony ucznia. Dzięki temu ocena jest finalnie na tyle obiektywna, na ile jest to możliwe. Samoocena powinna zawierać opis:
- zalet ucznia,
- wad ucznia,
- planów ucznia,
- kompetencji ucznia,
- perspektyw rozwoju ucznia – co uczeń może poprawić lub zmienić w swoim zachowaniu.
Bardzo często samoocena ucznia odnosi się również do tego, jak uczeń czuje się w środowisku szkolnym, czy jest akceptowany, lubiany, popularny. W dokumencie uwzględnia się też:
- aktywność na zajęciach, w życiu szkoły,
- osiągnięcia szkolne ucznia,
- podejście ucznia do obowiązków.
Aby samoocena była bardziej konkretna, można odnieść się w niej do swoich spóźnień, nieobecności, odrabiania prac domowych, systematyczności w nauce, udziału w konkursach, zawodach i olimpiadach. Dokument powinien odpowiadać między innymi na takie pytania jak:
- czy uczeń zachowuje się kulturalnie,
- czy uczeń pracuje na miarę swoich możliwości,
- czy uczeń pomaga tworzyć dobrą atmosferę w klasie,
- czy uczeń jest aktywny na lekcjach, itd.
There are no reviews yet.