Opis
Kto może zostać dyrektorem szkoły niepublicznej?
W stosunku do kandydatów na dyrektorów szkół niepublicznych nie stosuje się przepisów, które ustalają wymogi dla kandydatów na dyrektorów szkół państwowych. Zasadniczo, przepisy w ogólnie nie przewidują szczególnych kwalifikacji na takie stanowisko, zatem dyrektorem szkoły niepublicznej może być:
- osoba, która nie jest nauczycielem,
- osoba bez stopnia awansu zawodowego.
Warto wspomnieć jednak, że niepubliczne szkoły i przedszkola muszą podać organowi ewidencyjnemu informacje na temat kwalifikacji dotyczących dyrektora, który ma być zatrudniony w danej placówce już w momencie rejestracji.
Oznacza to, że to szkoły samodzielnie określają wstępne kryteria, jakie musi spełniać kierujący placówką. Najczęściej wśród takich wymagań wylicza się zaś doświadczenie na stanowisku kierowniczym oraz szereg kompetencji miękkich, takich jak:
- umiejętność rozwiązywania konfliktów,
- zdyscyplinowanie,
- komunikatywność,
- umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
Jak wygląda powołanie dyrektora szkoły niepublicznej?
Jak zostało wspomniane, przykładowe powołanie dyrektora szkoły niepublicznej przygotowuje organ prowadzący. Takie pismo powinno zawierać:
- dane organu prowadzącego,
- dane szkoły,
- dane wybranego kandydata.
- okres powołania,
- datę wejścia w życie zarządzenia.
Dokument można przygotować na podstawie wzoru powołania dyrektora szkoły niepublicznej. Pismo uwzględnia jeszcze jeden niezbędny element formalny, czyli podstawę prawną powołania.
Jakie są warunki powołania na dyrektora kandydata, który nie jest nauczycielem?
W szkole publicznej dyrektorem może być zarówno nauczyciel, jak i osoba nim nie będąca. Zawsze wskazane jest jednak, aby kandydat posiadał kwalifikacje pedagogiczne, ponieważ jednym z jego głównych zadań jest pełnienie nadzoru pedagogicznego. Dotyczy to jednak placówek publicznych. W takiej szkole dyrektorem może zostać osoba niebędąca nauczycielem, o ile zgodę na to wyraża organ prowadzący (należy wystąpić o opinię). Jak czytamy:
2. Szkołą lub placówką może również kierować osoba niebędąca nauczycielem powołana na stanowisko dyrektora przez organ prowadzący, po zasięgnięciu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
Przepisy nie mówią więc bezpośrednio o konieczności uzyskania zgody organu prowadzącego, a jedynie o konieczności wystąpienia o opinię. Inaczej jest w przypadku dyrektorów szkół niepublicznych.
Ich dyrektorami mogą być osoby inne niż nauczyciele, ponieważ kierujący taką placówką nie pełni nadzoru pedagogicznego – rolę tę przejmuje kuratorium oświaty. Ponieważ dyrektora szkoły niepublicznej powołuje organ prowadzący, występowanie o zgodę na zatrudnienie osoby niebędącej nauczycielem w roli dyrektora byłoby bezcelowe.
There are no reviews yet.