Opis
Czym jest sprawozdanie z realizacji zajęć rewalidacyjnych?
Zajęcia rewalidacyjne prowadzi się z uczniami posiadającymi orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na swoją niepełnosprawność. Zajęcia służą usprawnianiu zaburzonych funkcji intelektualnych i rozwojowych. Nauczyciel realizujący zajęcia rewalidacyjne ma obowiązek dokumentowania ich przebiegu oraz uzyskanych efektów terapii.
Sprawozdanie z realizacji zajęć jest istotne zarówno dla terapeuty i innych specjalistów pracujących z dzieckiem, jak i dla jego opiekunów prawnych. Rodzice mają prawo zapoznać się z takim dokumentem, tak samo jak pozostali nauczyciele.
Jak napisać sprawozdanie z realizacji zajęć rewalidacyjnych?
Do udokumentowania realizacji zajęć rewalidacyjnych nauczyciel może użyć sprawdzonego wzoru sprawozdania z realizacji zajęć rewalidacyjnych, który można podzielić na dwie zasadnicze części: opis przebiegu terapii oraz opis uzyskanych w ramach terapii efektów. W treści takiego dokumentu należy uwzględnić:
- cele terapeutyczne, zgodnie z opracowanym wcześniej planem,
- opis zajęć (rodzaj, cel – co rozwijają),
- opis metodyki zajęć,
- opis postępów ucznia (co opanował, jakie metody pracy działały, jakie formy prowadzenia zajęć były najskuteczniejsze).
Przykładowe sprawozdanie z realizacji zajęć rewalidacyjnych powinno zawierać również uwagi nauczyciela oraz zalecenia na dalszy etap pracy.
Co należy uwzględnić w sprawozdaniu z realizacji zajęć rewalidacyjnych?
Przykładowe sprawozdanie z realizacji zajęć rewalidacyjnych powinno składać się z kilku elementów formalnych. Stosowanie takiego podziału tekstu pozwala stworzyć dokument kompletny, wyczerpujący i wartościowy zarówno dla innych specjalistów, jak i dla rodziców dziecka.
Sprawozdanie powinno zawierać przede wszystkim:
- określenie konkretnych, realistycznych celów, które zostały opracowane na podstawie potrzeb i możliwości ucznia,
- wskazanie stosowanych metod pracy i technik terapeutycznych wraz z określeniem ich efektów,
- opis postępów dziecka, czyli osiągniętych celów, trudności, jakie napotkano w trakcie terapii, zmian w zachowaniu dziecka, opanowanych umiejętności,
- podsumowanie z wnioskami na dalszy etap pracy z dzieckiem, czyli wskazanie, jakie metody pracy należy kontynuować, co trzeba zmienić, aby osiągać lepsze rezultaty, itd.
Przykładowe sformułowania, jakie uwzględnia się w takim dokumencie to między innymi:
- rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i interpersonalnych dziecka,
- stosowanie pochwał, które budują poczucie własnej wartości,
- doskonalenie samodzielności dziecka,
- kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami,
- współpraca z rodzicami ucznia,
- rozwijanie mocnych stron ucznia,
- stosowanie pozytywnych wzmocnień, itp.
Sprawozdanie powinno informować także o tym, jak uczeń zachowywał się na zajęciach, jak reagował na różne metody pracy nauczyciela oraz jakie poczynił postępy.
There are no reviews yet.