Opis
Czym są zajęcia rewalidacyjne?
Zajęcia rewalidacyjne nie należą do form pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dzieciom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Stanowią natomiast odrębne zajęcia dla uczniów niepełnosprawnych, a ich celem jest usprawnianie zaburzonych funkcji rozwojowych i intelektualnych. Minimalny tygodniowy wymiar godzin zajęć rewalidacyjnych wynosi po 2 godziny na ucznia.
Przykładowe zajęcia rewalidacyjne obejmują:
- naukę orientacji przestrzennej i poruszania się.
- naukę systemu Braille’a,
- naukę języka migowego,
- zajęcia rozwijające umiejętności społeczne.
Czy możliwa jest rezygnacja z zajęć rewalidacyjnych?
Jak zostało wspomniane, korzystanie z zajęć rewalidacyjnych to uprawnienie, nie obowiązek. Zajęcia są bezpłatne i dobrowolne, dlatego można zrezygnować z nich w dowolnym momencie i bez żadnych konsekwencji.
Przykładową rezygnację z zajęć rewalidacyjnych ma prawo wnieść pełnoletni uczeń lub rodzic ucznia niepełnoletniego. Warto wiedzieć, że rezygnacja z zajęć rewalidacyjnych nie wyklucza możliwości korzystania z innych uprawnień, które przysługują uczniowi na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Po przyjęciu rezygnacji, szkoła powinna przedstawić uczniowi i jego rodzicom odpowiednią ofertę zajęć – zgodną z zaleceniami ujętymi w orzeczeniu, a przy tym nieobejmującą zajęć rewalidacyjnych.
Jak złożyć rezygnację z zajęć rewalidacyjnych?
Pismo w sprawie rezygnacji z zajęć rewalidacyjnych adresowane jest do dyrektora szkoły. To dyrektor odpowiada bowiem za organizowanie dla uczniów warunków kształcenia zgodnych z zaleceniami zawartymi w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Do opracowania dokumentu można użyć wzoru przykładowej rezygnacji z zajęć rewalidacyjnych, który wystarczy wypełnić odpowiednimi informacjami – pismo nie wymaga uzasadnienia.
Dyrektor ma obowiązek przyjąć rezygnację z zajęć i rozpatrzyć pismo zgodnie z interesem ucznia. Nie ma zatem gwarancji, że dyrektor bez problemu zaakceptuje rezygnację – jeśli uzna, że narusza ona dobro dziecka, może podjąć interwencję (nie dysponuje jednak narzędziami do egzekwowania uczestnictwa ucznia w takich zajęciach).
Warto pamiętać bowiem, że zajęcia rewalidacyjne mają na celu przywrócenie osobie niepełnosprawnej możliwości w miarę normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Mogą one polegać między innymi na:
- wzmocnieniu kondycji fizycznej,
- rozwijaniu mowy, umiejętności komunikowania się,
- wspieraniu nabywania umiejętności czytania, pisania,
- wspomaganiu samodzielności osobistej,
- rozwijaniu koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- kształtowania asertywności i tak dalej – zależnie od potrzeb ucznia.
There are no reviews yet.