Opis
Z jakich elementów składa się WOPFU?
Szkoły nie mają obowiązku stosowania żadnego odgórnie obowiązującego wzoru WOPFU. Wykorzystywany przez zespół nauczycieli i specjalistów dokument musi spełniać jednak wymagania określone w treści Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym z późniejszymi zmianami.
Zgodnie z przepisami WOPFU składa się zatem z następujących elementów:
- opis indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia,
- opis mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień ucznia,
- opis zakresu i charakteru wsparcia ucznia ze strony nauczycieli, specjalistów i asystentów,
- określenie przyczyny niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu ucznia.
Przykładowy arkusz WOPFU musi zawierać również informacje dotyczące dokumentów, na podstawie których opracowano ocenę oraz opis zaleceń lekarskich. Poza tym należy uwzględnić w nim dane osób odpowiedzialnych za opracowanie dokumentu i wzmiankę o przekazaniu kopii pisma rodzicom ucznia.
Jak wypełnić WOPFU?
WOPFU składa się z wielu istotnych elementów formalnych i treści, którą stanowią wyniki obserwacji funkcjonowania ucznia w placówce. Aby ułatwić sobie wypełnienie takiego dokumentu, można użyć wzoru przykładowo wypełnionego arkusza WOPFU. Pismo podpowiada nie tylko, jakie podstawowe informacje należy uwzględnić w arkuszu, ale również z czego powinna składać się sama ocena poziomu funkcjonowania ucznia, czyli jak odnieść się do:
- mocnych i słabych stron ucznia,
- problemów, barier, trudności ucznia,
- zainteresowań, uzdolnień ucznia,
- możliwości i predyspozycji ucznia,
- potrzeb edukacyjnych i rozwojowych ucznia,
- udzielanej uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej i jej efektów.
Do jakich kwestii należy odnieść się w WOPFU?
Wypełniony arkusz WOPFU ma opisywać przede wszystkim specyficzne wymagania ucznia, które są zależne od jego osobistych zdolności, predyspozycji i trudności w nauce. Dokument musi opisywać predyspozycje dziecka oraz jego uzdolnienia, czyli indywidualne talenty i zalety. Takie informacje mają pomóc dziecku osiągać sukcesy w tych obszarach, do których uczeń jest naturalnie predysponowany.
Z drugiej strony WOPFU ma określać przyczyny niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu dziecka w szkole. Należy więc wskazać w arkuszu bariery, które utrudniają uczniowi funkcjonowanie w życiu szkolnym. Na koniec trzeba odnieść się również do efektów działań podejmowanych w celu przezwyciężenia tych trudności. WOPFU powinno zawierać więc informacje o konkretnych wynikach i postępach ucznia.
There are no reviews yet.