Opis
Jak zrezygnować ze szkoły policyjnej?
Odejście ze szkoły policyjnej powinno być decyzją dobrze przemyślaną. Osoba pobierająca naukę w ośrodku szkoleniowym nie może bowiem zrezygnować z niego i wrócić tak łatwo, jak ma to miejsce w przypadku szkół prywatnych. Chcąc odejść ze szkoły policyjnej, należy przygotować pisemny raport zawierający oświadczenie o rezygnacji. Pismo musi uwzględniać:
- dane osobowe funkcjonariusza,
- nazwę jednostki policji, w której policjant pełni służbę,
- numer identyfikacyjny funkcjonariusza.
Dokument adresuje się odpowiednio do komendanta szkoły policyjnej, komendanta wojewódzkiego policji czy do rektora WSPol. Jak zostało wspomniane, uzasadnienie podjętej decyzji nie jest wymagane i nie ma wpływu na to, czy komendant/rektor wyda zgodę na rezygnację funkcjonariusza z dalszej nauki w ośrodku.
Jeśli jednak osoba przygotowująca oświadczenie uzna, że chce uwzględnić w nim swoje wyjaśnienia, ma do tego prawo. Przyczyną rezygnacji ze szkoły policyjnej może być natomiast między innymi zły stan zdrowia, zmiana planów życiowych czy zmiana sytuacji życiowej (sprawy prywatne).
Pismo w sprawie rezygnacji warto przygotować, używając nasz uniwersalny wzór rezygnacji ze szkoły policyjnej. Pozwala to upewnić się, że raport będzie skuteczny.
Jak przebiega rezygnacja ze szkoły policyjnej?
Przed złożeniem przykładowej rezygnacji ze szkoły policyjnej należy zapoznać się z przepisami Rozporządzenia Ministra Administracji i Spraw Wewnętrznych z dnia 19 czerwca 2007 roku w sprawie szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych oraz doskonalenia zawodowego w Policji.
Dokument określa bowiem wszystkie zasady i warunki dotyczące rezygnacji ze szkoły policyjnej. Na podstawie przepisów tego aktu prawnego można wnioskować, że słuchacza szkoły zwalnia się z dalszego odbywania szkolenia na jego pisemny wniosek, czyli wspomniany raport.
Odpowiedzią na rezygnację powinno być natomiast orzeczenie wydane w formie rozkazu tego podmiotu, do którego funkcjonariusz skierował wcześniej swoje pismo. Będzie to zatem:
- rektor WSPol,
- komendant szkoły policyjnej,
- komendant wojewódzki Policji,
odpowiednio ze względu na miejsce położenia danego ośrodka szkoleniowego.
Jakie konsekwencje niesie za sobą rezygnacja ze szkoły policyjnej?
Złożenie pisemnej rezygnacji ze szkoły policyjnej nie niesie za sobą żadnych negatywnych konsekwencji, w tym również tych finansowych. Słuchacz może zatem podjąć taką decyzję bez obaw o jakiekolwiek nieprzyjemności.
Warto mieć też na uwadze, że odejście ze szkoły przez osobę, która nie jest zainteresowana dalszym pełnieniem służby, daje szansę na uzyskanie miejsca w ośrodku innemu kandydatowi. Nie należy zatem niepotrzebnie zwlekać z rezygnacją, jeśli decyzja została już podjęta i jest dobrze przemyślana.
There are no reviews yet.