Uzasadnienie niepromowania ucznia klasy 2

17,00 

Uczeń klasy 2 szkoły podstawowej nie otrzymuje ocen, dlatego promowany jest automatycznie bez względu na swoje wyniki. Jeśli jednak kompetencje dziecka nie są wystarczające do tego, by uczeń mógł poradzić sobie w klasie 3, może dojść do podjęcia decyzji o niepromowaniu. Kiedy niepromowanie ucznia klasy 2 jest uzasadnione?

Zapraszamy do zakupu naszego wzoru uzasadnienia niepromowania ucznia klasy 2, które pozwoli Ci zaoszczędzić czas i zadbać o prawidłową formę dokumentu. Kliknij „Kupuję dostęp do dokumentu” i dokonaj zamówienia już teraz ↓↓↓

Opis

Kiedy podejmuje się decyzję o niepromowaniu ucznia klasy 2?

Zgodnie z zasadami, uczeń klasy 1-3 nie jest promowany, kiedy nie rokuje na powodzenie w klasie programowo wyższej. Oznacza to, że brak promocji dotyczy tych dzieci, których stan wiedzy i umiejętności jest niewystarczający, aby uczeń poradził sobie z podstawą programową w kolejnej klasie. W praktyce, przykładowym uzasadnieniem niepromowania ucznia klasy 2 może być:

  • bardzo ubogie słownictwo,
  • brak udziału w rozmowach na określone tematy,
  • brak rozumienia tekstów czytanych,
  • nieczytelne pismo,
  • przepisywanie tekstu z błędami,
  • brak umiejętności samodzielnego czytania,
  • brak znajomości figur geometrycznych,
  • brak umiejętności układania wypowiedzi,
  • zniekształcanie liter,
  • brak umiejętności rozwiązywania prostych zadań tekstowych,
  • niechęć do uczestniczenia w zabawach i grach,
  • niewywiązywanie się z obowiązków szkolnych,
  • błędne zapisywanie liczb,
  • brak dbałości o własną higienę i zdrowie, itd.

Do opracowania uzasadnienia można użyć wzoru przykładowego uzasadnienia niepromowania ucznia klasy 2, pamiętając o konieczności dostosowania pisma do indywidualnej sytuacji dziecka. Podstawą opracowania dokumentu są natomiast obserwacje własne rodziców, wychowawcy oraz poszczególnych nauczycieli.

Kto podejmuje decyzję o niepromowaniu ucznia?

Widząc znaczne zaległości w edukacji matematycznej, polonistycznej, społeczno-przyrodniczej czy plastycznej dziecka, wniosek o niepromowanie może złożyć rodzic lub opiekun prawny, a także wychowawca klasy. Pismo należy adresować do rady pedagogicznej, ponieważ to właśnie rada podejmuje decyzję o ewentualnym braku promocji do klasy programowo wyższej.

Przed podjęciem stosownej uchwały, rada musi zasięgnąć opinii rodziców. Nie ma jednak znaczenia, czy będzie ona pozytywna, czy negatywna. Pedagodzy kierują się przede wszystkim dobrem dziecka, jeśli więc ustalą, że nie rokuje ono na powodzenie w klasie 3, konieczne będzie powtarzanie roku.

Czy niepromowanie ucznia klasy 2 jest formą kary?

Brak promocji do klasy programowo wyższej w klasach 1-3 szkoły podstawowej nie stanowi formy kary dla ucznia. Wręcz przeciwnie – jest to szansa na uzupełnienie braków i nadrobienie niezbędnych kompetencji. Rozwiązanie to stosuje się między innymi w stosunku do uczniów, którzy często byli nieobecni, doświadczyli licznych chorób, sytuacji kryzysowych i traumatycznych, bądź są w trudnej sytuacji rodzinnej.

Dla takich dzieci powtarzanie roku jest szansą na uniknięcie poważniejszych zaległości, a ostatecznie także na uniknięcie rozwoju zaburzeń typu fobia szkolna. Nie można oczekiwać bowiem, że uczeń z poważnymi zaległościami w klasie 2, poradzi sobie z podstawą programową w klasie 3.

O Mnie

W budowie.

Customers Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Uzasadnienie niepromowania ucznia klasy 2”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Search for products (0)