Opis
Jak uzasadnić niepromowanie ucznia w edukacji wczesnoszkolnej?
Uczeń edukacji wczesnoszkolnej może powtarzać klasę na wniosek wychowawcy lub na wniosek rodziców. Decyzję w takiej sprawie podejmie jednak rada pedagogiczna. Aby dziecko powtarzało rok, wniosek o niepromowanie musi zostać odpowiednio uzasadniony.
Podstawę niepromowania stanowi natomiast brak opanowania w niezbędnym stopniu wymagań edukacyjnych określonych dla danego etapu nauki.
Zasadniczo, brak promocji do klasy programowo wyższej dotyczy ucznia, który nie rokuje na powodzenie w nauce. Powtórzenie klasy ma bowiem pozwolić mu nadrobić zaległości między innymi z zakresu takich kompetencji, jak pisanie, liczenie czy czytanie.
Czy niepromowanie na etapie edukacji wczesnoszkolnej jest karą dla ucznia?
Niepromowanie ucznia w edukacji wczesnoszkolnej nie powinno być traktowane jako kara dla dziecka, które pozostaje w tyle za rówieśnikami. Jeśli uczeń ma poważne braki w zakresie podstawowej wiedzy i umiejętności, nie powinien awansować do klasy programowo wyższej, ponieważ jego problemy jedynie się nasilą. Powtarzanie roku ma na celu:
- uzupełnienie poziomu wiedzy i umiejętności ucznia,
- zapobieganie zaburzeniom emocjonalnym, np. fobii/nerwicy szkolnej,
- wyrównanie szans na osiągnięcie przez ucznia sukcesu edukacyjnego.
Warto mieć bowiem na uwadze, że dziecko nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej najczęściej z powodu:
- częstych nieobecności,
- problemów zdrowotnych,
- problemów psychicznych, np. traumatycznych przeżyć.
Uczeń nie ponosi zatem bezpośredniej winy za swoje zaległości, a niepromowanie go do kolejnej klasy stanowi formę profilaktyki, nie kary.
Co należy wziąć pod uwagę przy uzasadnieniu niepromowania ucznia?
Do opracowania wniosku o pozostawienie ucznia w klasie rodzic/wychowawca może użyć wzoru uzasadnienia niepromowania ucznia w edukacji wczesnoszkolnej. Dokument odnosi się do wymagań edukacyjnych w zakresie wiedzy:
- polonistycznej,
- matematycznej,
- społeczno-przyrodniczej,
- muzycznej,
- plastyczno-technicznej.
Dziecko może nie otrzymać promocji do klasy programowo wyższej również wtedy, kiedy nie radzi sobie z zajęciami z wychowania fizycznego lub gdy jest niesamodzielne. Przykładowe braki, o jakich warto napisać we wniosku o niepromowanie ucznia to między innymi:
- popełnianie błędów przy przepisywaniu z tablicy,
- brak umiejętności liczenia w zakresie do …,
- mylenie słów piosenek,
- ubogie słownictwo,
- brak znajomości tabliczki mnożenia w zakresie do …,
- brak znajomości zasad poprawnego pisania,
- brak umiejętności czytania,
- niechęć do nauki,
- brak dbałości o porządek w miejscu pracy,
- nieprzestrzeganie zasad kulturalnego zachowania i tak dalej – zależnie od wymagań dla danego etapu edukacyjnego (klasa 1, klasa 2, klasa 3).
There are no reviews yet.