Opis
Jak wygląda procedura niepromowania ucznia?
Uczeń klasy 1-3 szkoły podstawowej jest promowany do klasy programowo wyższej w sposób automatyczny. Jeśli jednak nie opanował on podstawowych umiejętności, niezbędnych na kolejnym etapie edukacyjnym, może powtarzać rok. Z przykładowym wnioskiem o niepromowanie ucznia ma prawo wystąpić zarówno wychowawca, jak i rodzic czy opiekun prawny dziecka.
Jest to uzasadnione koniecznością nadrobienia zaległości podczas powtarzania roku. Ostateczną decyzję w takiej sprawie podejmuje rada pedagogiczna, która rozpatrując taki wniosek, będzie kierowała się przede wszystkim dobrem dziecka.
Jeśli to rodzice składają wniosek o niepromowanie ich dziecka, powinni uzyskać przy tym opinię wychowawcy. Z kolei wychowawca, który planuje wnieść pismo w sprawie niepromowania ucznia, powinien skonsultować tę sprawę z jego rodzicami.
Jak napisać wniosek o niepromowanie ucznia?
Wniosek o niepromowanie ucznia poza danymi osobowymi wnioskodawcy i dziecka, którego dotyczy, musi zawierać przede wszystkim uzasadnienie konieczności powtórzenia roku przez danego ucznia.
Podstawą pozostawienia ucznia w klasie może być między innymi opóźnienie rozwojowe, brak dostatecznej wiedzy i umiejętności, a także obawa, że dziecko odstaje od rówieśników, jeśli chodzi o poziom rozwoju, co może nasilić się w kolejnym roku nauki w klasie programowo wyższej.
Do przygotowania uzasadnienia wniosku o powtarzanie klasy warto użyć gotowego do wypełnienia wzoru wniosku o niepromowanie ucznia. W treści dokumentu można uwzględnić także opis okoliczności, które doprowadziły do sytuacji, w jakiej znalazło się dziecko.
Najczęściej jest to zły stan zdrowia, częste nieobecności w szkole spowodowane chorobami czy traumatyczne przeżycia związane z życiem prywatnym, np. śmierć bliskiego członka rodziny.
Dlaczego powtarzanie klasy przez ucznia leży w interesie dziecka?
Wiele osób uważa, że powtarzanie klasy przez ucznia to forma kary. W rzeczywistości powtarzanie roku jest dla dziecka szansą na nadrobienie zaległości, czyli uzupełnienie wiedzy i umiejętności w podstawowym zakresie niezbędnym do przyswojenia materiału przewidzianego dla klasy programowo wyższej.
Promocji do kolejnej klasy może nie otrzymać dziecko, które posiada braki w zakresie takich kompetencji jak czytanie, pisanie czy liczenie. Wniosek o niepromowanie może dotyczyć też ucznia niesamodzielnego, niedojrzałego społecznie i emocjonalnie. Powtórzenie roku w przypadkach uzasadnionych stanowi formę profilaktyki.
Ma zapobiec pogłębianiu deficytów i wystąpieniu poważnych niepowodzeń szkolnych na kolejnych etapach nauki w szkole. Jeśli rada pedagogiczna nie podejmie takiej decyzji, może wyrządzić dziecku więcej szkody niż pożytku, doprowadzając między innymi do rozwoju fobii czy nerwicy szkolnej.
There are no reviews yet.