Opis
Jak wygląda procedura podjęcia decyzji w sprawie powtarzania klasy przez ucznia?
Uczeń klas 1-3 szkoły podstawowej może powtarzać rok na wniosek rodziców/opiekunów prawnych lub na wniosek wychowawcy. Jeśli wychowawca sporządza wniosek o powtarzanie klasy, musi skonsultować to z rodzicami. Z kolei rodzice powinni uzyskać opinię wychowawcy na temat możliwości powtarzania klasy przez dziecko.
Sam przykładowy wniosek rodzica o powtarzanie klasy adresuje się do rady pedagogicznej, która odpowiada za podejmowanie decyzji w tym zakresie. Można dołączyć do niego również opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, która potwierdza argumenty uwzględnione w uzasadnieniu podania.
Kiedy wniosek rodzica o powtarzanie klasy przez ucznia jest uzasadniony?
Aby uzyskać zgodę na powtarzanie roku przez ucznia klas 1-3, rodzice muszą złożyć w tej sprawie odpowiedni wniosek do rady pedagogicznej. Pismo można przygotować w oparciu o wzór wniosku rodzica o powtarzanie klasy, jednak uzasadnienie takiego wniosku będzie już sprawą indywidualną.
Należy wiedzieć przy tym, że powtarzanie klasy wskazane jest w przypadku, kiedy uczeń nie rokuje na powodzenie w klasie programowo wyższej. W praktyce oznacza to, że dziecko musi mieć poważne zaległości w zakresie edukacji polonistycznej czy matematycznej, aby nie mogło poradzić sobie z nauką na kolejnym jej etapie.
W celu upewnienia się, czy dziecko powinno powtarzać rok, wystarczy porównać jego poziom rozwoju i kompetencje do wymagań edukacyjnych. Te określa się osobno na każdy rok nauki, dzieląc wymagania na te związane z:
- edukacją polonistyczną,
- edukacją matematyczną,
- edukacją muzyczną,
- edukacją plastyczno-techniczną,
- edukacją społeczno-przyrodniczą,
- edukacją komputerową,
- zajęciami wychowania fizycznego.
Dlaczego warto złożyć wniosek o powtarzanie klasy, kiedy jest to uzasadnione?
Powtarzanie klasy przez ucznia 1-3 szkoły podstawowej nie jest formą kary, lecz profilaktyki. Jeśli dziecko ma poważne braki i wyraźnie odstaje od rówieśników, istnieje ryzyko, że nie poradzi sobie na kolejnym etapie edukacyjnym.
Powtarzanie roku pozwala nadrobić zaległości, zapobiegając pogłębianiu się problemów dziecka. Tym samym pozostanie kolejny rok w tej samej klasie może uchronić ucznia przed rozwojem zaburzeń psychicznych, takich jak nerwica czy fobia szkolna.
Decyzji w takiej sprawie rodzice nie podejmują jednak samodzielnie. Rada pedagogiczna, decydując o powtarzaniu roku przez dziecko, kieruje się jego dobrem, dlatego konieczności pozostania w tej samej klasie nie należy traktować jako czegoś negatywnego, zwłaszcza jeśli za problemami dziecka stoją okoliczności niezależne od rodziców i samego ucznia, np. częste nieobecności spowodowane złym stanem zdrowia.
There are no reviews yet.