Opis
Kiedy rodzice zostają wezwani do szkoły?
Nauczyciele mają wiele sposobów na utrzymywanie kontaktu z rodzicami uczniów. Poza bezpośrednią rozmową podczas cyklicznych zebrań z rodzicami pedagodzy mogą także porozumiewać się z rodzicami telefonicznie, mailowo, za pośrednictwem dzienniczka elektronicznego lub za pośrednictwem samego ucznia.
Formą komunikacji z rodzicem jest także przekazywanie opiekunowi różnych dokumentów do podpisu, np. zgody na wycieczkę klasową. Ostatecznie, nauczyciel może również wezwać rodziców do stawienia się w placówce na rozmowę za pośrednictwem odpowiedniego pisma.
Pisemne wezwanie rodzica do szkoły znajduje zastosowanie wtedy, kiedy inne formy komunikacji zawodzą. Dokument można przekazać rodzicom za pośrednictwem ich dziecka, a także listem poleconym lub drogą elektroniczną.
Jakich spraw może dotyczyć wezwanie rodziców do szkoły?
Przykładowe wezwanie rodzica do szkoły wiąże się zazwyczaj z poważnymi problemami ich dziecka, a także z problemami, które nie zostały rozwiązane i niejako nawarstwiły się z czasem z powodu braku reakcji opiekunów. Rodzice mogą zostać wezwani do stawienia się na rozmowę w przypadku:
- bójki między uczniami,
- konfliktu ucznia z nauczycielem lub innym dzieckiem,
- dużych zaległości ucznia w nauce,
- nieusprawiedliwionych nieobecności ucznia,
- dopuszczenia się aktu wandalizmu przez ucznia na terenie szkoły,
- złamania lub notorycznego naruszania przepisów regulaminu szkoły,
- konieczności skierowania dziecka po pomoc do poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Jak napisać wezwanie rodzica do szkoły?
Pismo z wezwaniem rodzica do szkoły ma charakter formalny i stanowi oficjalne “zaproszenie” na rozmowę, w której może uczestniczyć wychowawca, pedagog szkolny oraz dyrektor placówki. Dokument powinien zawierać kilka niezbędnych elementów formalnych, jak:
- dane ucznia, którego dotyczy wezwanie,
- oznaczenie terminu i miejsca spotkania z rodzicami,
- opis problemu, czyli wskazanie powodu wezwania rodziców do szkoły.
Wezwanie można sporządzić na podstawie gotowego do wypełnienia wzoru wezwania rodzica do szkoły. Tak przygotowany dokument zobowiązuje opiekunów do pojawienia się w placówce lub przynajmniej do podjęcia z nią kontaktu w celu ustalenia dogodnego terminu spotkania.
Jeśli rodzice nie ustosunkują się do wezwania i nie pojawią się w szkole, nauczyciel może zgłosić sprawę do dyrektora, a ten będzie miał prawo powiadomić o sprawie odpowiednie organy, czyli między innymi ośrodek pomocy społecznej lub sąd rodzinny.
Opiekunowie prawni dziecka nie powinni zaniedbywać bowiem kontaktu ze szkołą – świadczy to o niewypełnianiu ich podstawowych obowiązków wobec dziecka.
There are no reviews yet.