Opis
Jakie informacje powinien zawierać wniosek o dofinansowanie studiów przez pracodawcę?
Do przygotowania pisma z prośbą o dofinansowanie kształcenia każdy pracownik może wykorzystać uniwersalny wzór wniosku o dofinansowanie studiów przez pracodawcę. Należy pamiętać, aby w takim oficjalnym piśmie do przełożonego uwzględnić między innymi swoje dane osobowe, a także kierunek studiów, jakie wnioskodawca chciałby podjąć.
Co istotne, kierunek takiego kształcenia powinien mieć związek z pracą wykonywaną przez danego pracownika. W przeciwnym razie prośba o dofinansowanie będzie nieuzasadniona. Pracownik w swoim podaniu do pracodawcy może poprosić pracodawcę o:
- pokrycie opłat za czesne,
- pokrycie opłat za dojazdy,
- pokrycie opłat za zakwaterowanie,
- pokrycie opłat za zakup materiałów naukowych, np. podręczników.
Jak uzasadnić wniosek o dofinansowanie studiów przez pracodawcę?
Przykładowy wniosek o dofinansowanie studiów przez pracodawcę musi wskazywać, jakie korzyści z podjęcia takich działań będzie miał zarówno pracownik, jak i jego przełożony. Dokształcanie się na kierunku związanym z działalnością danej firmy może natomiast przyczynić się do:
- podwyższenia jakości pracy pracownika,
- zwiększenia skuteczności pracownika, np. w pozyskiwaniu nowych klientów,
- podwyższenia wyników pracownika,
- podwyższenia zysków firmy, itd.
Poza tym, pismo z prośbą o dofinansowanie studiów przez pracodawcę może wskazywać na chęć rozwoju pracownika, zdobywania nowej, aktualnej wiedzy i wyższych kompetencji. Pracownik ma bowiem prawo rozwijać się i dążyć do uzyskania awansu, a pracodawca powinien w miarę możliwości ułatwiać podwładnemu doskonalenie zawodowe.
Należy pamiętać jednak, że nie ma on obowiązku wyrażenia zgody na dofinansowanie studiów. Pozytywna decyzja jest zatem wyłącznie wyrazem jego dobrej woli. Z tego względu tak istotne jest przygotowanie uzasadnienia, które przekona przełożonego, że wsparcie finansowe pracownika będzie dobrą inwestycją w rozwój firmy.
Dofinansowanie studiów przez pracodawcę a umowa szkoleniowa
Należy wiedzieć, że pozytywnie rozpatrzony wniosek o dofinansowanie studiów przez pracodawcę może doprowadzić do zawarcia z pracownikiem tak zwanej umowy szkoleniowej. Jest to tak zwana lojalka, która zobowiązuje pracownika do świadczenia pracy w danej firmie przez określony czas.
Zawarcie umowy tego rodzaju jest rozwiązaniem w pełni zgodnym z przepisami. Pracodawca inwestując w rozwój pracownika, ma bowiem prawo zabezpieczyć się przed tym, że podwładny zaraz po zakończeniu kształcenia rozwiąże umowę i zacznie pracować dla konkurencji.
Umowa szkoleniowa określa zatem, w jaki sposób pracodawca będzie wspierał pracownika podczas szkolenia oraz co pracownik musi zagwarantować mu w zamian za takie wsparcie. W praktyce lojalka ma wymusić na pracowniku pozostanie w danej firmie przez kilka, kilkanaście lat pod groźbą naliczenia kary umownej – np. zwrotu poniesionych kosztów.
There are no reviews yet.