Opis
Jakie informacje powinien zawierać wniosek o ocenę pracy nauczyciela?
Przykładowy wniosek o ocenę pracy nauczyciela powinien składać się z co najmniej kilku elementów, takich jak dane wnoszącego, dane nauczyciela, którego praca ma zostać oceniona, a także uzasadnienie oraz podpis wnioskodawcy.
Do przygotowania dokumentu można użyć sprawdzonego wzoru przykładowego wniosku o ocenę pracy nauczyciela. Jeśli chodzi o uzasadnienie takiego pisma, to wystarczy uwzględnić w nim informację o tym, że od ostatniej oceny pracy pedagoga upłynęło już 12 miesięcy.
Czym skutkuje wniosek o ocenę pracy nauczyciela?
Pismo w sprawie oceny pracy nauczyciela należy zaadresować do dyrektora szkoły, który po otrzymaniu takiego wniosku powinien w ciągu 3 miesięcy dokonać oceny pracy pedagoga zgodnie z przepisami Karty nauczyciela i rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 25 sierpnia 2022 r. w sprawie oceny pracy nauczycieli.
Podczas ustalania oceny pracy, kierujący placówką ma obowiązek zasięgnąć opinii rady rodziców i mentora – w przypadku oceny pracy nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu. Na opinię tych podmiotów dyrektor czeka 14 dni, a brak opinii nie wstrzymuje dalszej procedury.
Po ustaleniu oceny pracy, nauczyciel zapoznaje się z oceną i może wnieść od niej odwołanie (ma na to 14 dni). Ocena pracy ustalona w postępowaniu odwoławczym jest ostateczna.
Na jakiej podstawie ustala się ocenę pracy nauczyciela?
Składając wypełniony wniosek o ocenę pracy nauczyciela, warto wiedzieć, jak takie pismo będzie procedowane. Dyrektor, który dokonuje oceny pracy pedagoga, kieruje się w tym zakresie przepisami wspomnianych aktów prawnych. Zawierają one między innymi kryteria oceny pracy oraz “punktację”, na podstawie której ustala się, czy nauczyciel za swoją pracę otrzyma ocenę:
- negatywną,
- dobrą,
- bardzo dobrą,
- wyróżniającą.
Ocena pracy nauczyciela jest jednak oceną opisową, zawierającą uzasadnienie. Dokument powinien wyjaśniać, dlaczego dyrektor przyznał nauczycielowi taką, a nie inną liczbę punktów za poszczególne kryteria. Te obejmują natomiast między innymi:
- poprawność merytoryczną i metodyczną prowadzonych zajęć,
- znajomość praw dziecka i ich realizację,
- wspieranie ucznia w jego rozwoju,
- współpracę z innymi nauczycielami i rodzicami uczniów,
- troskę o bezpieczne i higieniczne warunki nauki, opieki i wychowania,
- zaangażowanie w proces doskonalenia zawodowego,
- kształtowanie u uczniów szacunku do drugiego człowieka oraz postawy patriotycznej i prospołecznej, w tym poprzez przykład własny, itd.
Rozporządzenie zawiera także listę kryteriów dodatkowych, jednak te nie są stosowane w całości – jedno wybiera dyrektor, a drugie sam oceniany nauczyciel.
There are no reviews yet.