Opis
Kto może złożyć wniosek o ocenę pracy nauczyciela?
Wniosek o ocenę pracy nauczyciela można złożyć najwcześniej po upływie 12 miesięcy od dnia ustalenia poprzedniej oceny pracy. Zgodnie z przepisami pismo może wnieść:
- nauczyciel, którego dotyczy ocena,
- organ sprawujący nadzór pedagogiczny,
- organ prowadzący,
- rada szkoły,
- rada rodziców.
Oceny dokonuje się także z inicjatywy dyrektora, czyli bez wniosku. Kierujący placówką powinien ustalić ocenę pracy nauczyciela w terminie 3 miesięcy. W tym czasie ma obowiązek zasięgnąć opinii rady rodziców oraz mentora w przypadku nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu.
Dodatkowo, może zasięgnąć też opinii doradcy metodycznego i samorządu uczniowskiego. Na opinie czeka 14 dni, a ich brak nie wstrzymuje całej procedury. Opinie nie muszą wpływać na ocenę ustaloną dla nauczyciela.
Jak napisać wniosek o ocenę pracy nauczyciela?
Przykładowy wniosek o ocenę pracy nauczyciela adresuje się do dyrektora zatrudniającego pedagoga. Dokument musi zawierać między innymi:
- datę i miejsce sporządzenia,
- dane adresata i wnioskodawcy,
- dane nauczyciela, którego praca ma podlegać ocenie,
- uzasadnienie, czyli wskazanie na fakt, że od dnia ustalenia ostatniej oceny pracy nauczyciela minął co najmniej 1 rok.
Dyrektor powinien uwzględnić taki wniosek, jeśli tylko spełniony został wymóg 12 miesięcznego terminu (od ustalenia poprzedniej oceny) oraz gdy z pismem występuje uprawniony do tego podmiot. Pismo można przygotować w oparciu o uniwersalny wzór wniosku o ocenę pracy nauczyciela. Dokument uwzględnia wszystkie niezbędne elementy formalne.
Jak ustala się ocenę pracy nauczyciela?
Ocena pracy nauczyciela składa się z dwóch zasadniczych elementów: stwierdzenia uogólniającego, czyli samej oceny oraz uzasadnienia. Ocenę ustala się na podstawie przyznanych nauczycielowi punktów, których liczba zależna jest od stopnia spełniania kryteriów oceny pracy. Kryteria te – obowiązkowe i dodatkowe – wylicza wspomniane rozporządzenie.
Dotyczą one między innymi poprawności merytorycznej i metodycznej prowadzonych zajęć, przestrzegania przepisów prawa oświatowego, praw ucznia i praw dziecka, a także wspierania uczniów w ich rozwoju czy współpracy z rodzicami. Podstawowe kryteria oceny pracy stosuje się w całości, natomiast spośród kryteriów dodatkowych wybierane są dwa – jedno wskazuje dyrektor, a drugie nauczyciel.
Ocena pracy nauczyciela musi wyjaśniać, dlaczego dyrektor przyznał nauczycielowi taką, a nie inną liczbę punktów. Na tej podstawie pedagog może później odwołać się od ustalonej dla niego oceny pracy. Ocenę pracy nauczyciela ustala się w przedziale od negatywnej po wyróżniającą.
There are no reviews yet.