Opis
Jak napisać wniosek o usunięcie ucznia z klasy?
Przykładowy wniosek o usunięcie ucznia z klasy dotyczy z reguły osoby, która dopuszcza się notorycznego łamania regulaminu placówki i/lub zachowuje się agresywnie w stosunku do innych uczniów czy nauczycieli.
Pismo w takiej sprawie adresuje się do kierującego szkołą, który ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiednie warunki do nauki, wychowania i opieki wszystkim uczniom i nauczycielom. Podanie można sporządzić, stosując wzór wniosku o usunięcie ucznia z klasy.
Dokument zawiera między innymi dane wnioskodawcy, dane ucznia, którego dotyczy oraz uzasadnienie, czyli opis sytuacji z argumentami przemawiającymi za usunięciem ucznia z klasy.
Jak uzasadnić wniosek o usunięcie ucznia z klasy?
Wniosek o usunięcie ucznia z klasy jest ostatecznością i najczęściej stanowi odpowiedź na brak odpowiedniej reakcji na problem ze strony dyrekcji szkoły. Z pismem mogą wystąpić pełnoletni uczniowie lub rodzice uczniów niepełnoletnich. Z reguły, w pierwszej kolejności podejmują oni jednak nieco inne kroki, na przykład:
- informują o problemie wychowawcę,
- podnoszą problem na zebraniach z rodzicami,
- wnoszą skargi do dyrektora.
Dopiero w przypadku, kiedy takie działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, rodzice żądają usunięcia ucznia z klasy. Uzasadnieniem jest natomiast negatywne, często agresywne zachowanie takiej osoby. Usunięcie ucznia z klasy będzie wskazane, jeśli:
- uczeń notorycznie i w sposób rażący narusza zapisy regulaminu/statutu placówki,
- uczeń jest agresywny, stosuje przemoc fizyczną i psychiczną wobec rówieśników i nauczycieli,
- uczeń stanowi zły przykład dla innych, także poprzez lekceważenie obowiązków szkolnych,
- uczeń dopuszcza się czynów karalnych, np. przynosi do szkoły alkohol, rozprowadza środki odurzające wśród rówieśników, itd.
W skrajnych przypadkach w sprawę związaną z takim zachowaniem ucznia należy zaangażować także policję i sąd rodzinny.
Kiedy można usunąć ucznia z klasy?
Jak zostało wspomniane, uczeń nie może zostać wykreślony z listy (usunięty), jeśli uczęszcza do szkoły publicznej i nie ukończył jeszcze 18. roku życia. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby usunąć z grupy ucznia szkoły prywatnej – w tym przypadku przepisy związane z realizacją obowiązku szkolnego nie obowiązują.
W praktyce, rozwiązanie w postaci usunięcia ucznia z grupy stosowane jest bardzo rzadko i tylko w skrajnych przypadkach. Należy pamiętać bowiem, że nawet trudnemu uczniowi należy w pierwszej kolejności udzielić odpowiedniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
There are no reviews yet.