Opis
Jakie elementy zawiera WOPFU?
Zasadniczo, zespół nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z dzieckiem, które posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, nie dysponuje żadnym odgórnie obowiązującym wzorem WOPFU.
Należy wiedzieć jednak, że zawartość tego dokumentu została uregulowana w treści Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Na podstawie tego aktu prawnego można ustalić, że wielospecjalistyczna ocena poziomu funkcjonowania ucznia powinna zawierać:
- opis rozpoznanych indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych,
- opis mocnych stron, zainteresowań, uzdolnień oraz predyspozycji ucznia,
- określenie przyczyn niepowodzeń edukacyjnych ucznia,
- opis zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej uczniowi,
- opis efektów pomocy udzielanej uczniowi.
W przypadku zespołu Aspergera zespół może sięgnąć po wypełniony przykładowo wzór WOPFU dla ucznia z Aspergerem. Dokument podpowiada, jakie informacje należy uwzględnić w takiej ocenie, aby była ona jak najbardziej wartościowa dla wszystkich osób pracujących z dzieckiem.
Jak wypełnić WOPFU dla ucznia z Aspergerem?
Przykładowo wypełnione WOPFU dla ucznia z Aspergerem nawiązuje do dostrzeganych u dziecka symptomów zaburzeń ze spektrum autyzmu, a także informuje o tym, jakie działania podejmują nauczyciele i specjaliści, aby wesprzeć rozwój ucznia. Wśród najczęściej wymienianych objawów zespołu Aspergera warto wyszczególnić:
- zaburzenia motoryczne, np. brak precyzji ruchów,
- unikanie gier zespołowych,
- unikanie zabaw,
- specyficzne zainteresowania,
- unikanie kontaktu wzrokowego,
- brak poczucia humoru lub specyficzne poczucie humoru,
- brak umiejętności prowadzenia dialogu,
- brak empatii,
- brak zrozumienia sytuacji społecznych,
- brak umiejętności dostosowania się do zasad społecznych,
- niechęć do zmian,
- nadwrażliwość na bodźce dźwiękowe, itd.
Jakie znaczenie ma WOPFU dla ucznia z Aspergerem?
Na podstawie WOPFU dla ucznia z Aspergerem zespół nauczycieli i specjalistów opracowuje również IPET, czyli indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny. Taki dokument określa między innymi zasady oceniania ucznia oraz sposoby dostosowania form i metod pracy do potrzeb i możliwości dziecka.
WOPFU podlega ewaluacji przynajmniej dwa razy w roku. Taka ewaluacja pozwala ocenić, czy WOPFU jest aktualne, w tym czy udzielana dziecku pomoc jest efektywna. Jeśli zachodzi taka potrzeba, WOPFU należy dostosować do sytuacji, a tym samym dokonać odpowiednich zmian również w IPET dla danego ucznia.
There are no reviews yet.