Opis
Jak wypisać dziecko z przedszkola?
Wypisanie dziecka z przedszkola odbywa się na piśmie. Jeśli rodzice lub opiekunowie prawni nie chcą, aby ich pociecha uczęszczała do danej placówki, powinni przygotować pisemną rezygnację adresowaną do dyrektora.
Wypis z przedszkola prywatnego wymaga z kolei rozwiązania zawartej wcześniej umowy poprzez jej wypowiedzenie. Warto pamiętać przy tym, że wypowiedzenie umowy z przedszkolem może wiązać się z obowiązkiem zachowania okresu wypowiedzenia.
W tym czasie uczeń nie musi już przychodzić do placówki na zajęcia, ale rodzic nadal ma obowiązek regulować opłaty za czesne. Przed wypowiedzeniem umowy z przedszkolem prywatnym należy dokładnie zapoznać się z warunkami wcześniejszego rozwiązania kontraktu. Dokument powinien określać między innymi:
- jaki okres wypowiedzenia obowiązuje przy wypowiedzeniu umowy bez ważnego powodu,
- kiedy można wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym.
Pismo w sprawie wypisania dziecka z przedszkola rodzic lub opiekun prawny wnosi w sekretariacie placówki, a adresuje do dyrektora.
Jak napisać rezygnację z przedszkola?
Do przygotowania pisemnej rezygnacji z miejsca w przedszkolu rodzice mogą użyć uniwersalnego wzoru pisma w sprawie wypisania dziecka z przedszkola. Dokument uwzględnia:
- datę rezygnacji,
- dane rodziców,
- dane dziecka,
- podpis rodziców.
Co ważne, opiekunowie nie mają obowiązku uzasadnienia swojej decyzji. Mogą jednak uwzględnić odpowiednie wyjaśnienia, jeśli taka jest ich wola. Przyczyną wypisania dziecka z przedszkola bywa natomiast:
- zachowanie dziecka (nie chce chodzić do przedszkola, płacze, ma trudności adaptacyjne),
- stan zdrowia dziecka (częste infekcje, osłabiona odporność, choroba przewlekła),
- zmiana w sytuacji prywatnej rodziny (zmiana miejsca zamieszkania, zmiana miejsca świadczenia pracy, utrata zatrudnienia przez rodziców).
Czym skutkuje wypisanie dziecka z przedszkola?
Jeśli przykładowe pismo w sprawie wypisania dziecka z przedszkola dotyczy malucha nieobjętego obowiązkiem szkolnym (3 – 6 lat), rodzice mogą zwyczajnie zakończyć współpracę z placówką i samodzielnie sprawować opiekę nad swoją pociechą.
W przypadku dziecka objętego już obowiązkiem szkolnym (7 lat) uczeń wypisany z przedszkola powinien zostać niezwłocznie przeniesiony, czyli zapisany do innej placówki. Warto wspomnieć również, że zależnie od przyczyny chęci wypisania dziecka z przedszkola, dyrekcja może podjąć próbę odwiedzenia rodziców od podjętej decyzji.
Będzie tak między innymi wtedy, kiedy powodem rezygnacji są problemy adaptacyjne dziecka. W takiej sytuacji placówka powinna zaproponować rodzicom pomoc i wsparcie, na przykład konsultacje z psychologiem.
There are no reviews yet.