Opis
Jakie przestępstwa uniemożliwiają pracę w charakterze nauczyciela?
Przykładowe zaświadczenie o niekaralności dla nauczyciela stanowi dowód na to, że zatrudnione w szkole osoby są sprawdzone i godne zaufania. Zaświadczenia nie otrzyma nauczyciel, który dopuścił się przestępstwa przeciwko dziecku, na przykład przemocy fizycznej lub psychicznej czy molestowania.
Również inne przestępstwa wykluczają możliwość świadczenia pracy w szkole. To między innymi przestępstwa finansowe, przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, a nawet umyślne przestępstwa skarbowe.
Wymóg niekaralności dotyczy zarówno nauczycieli zatrudnionych w szkole na podstawie umowy cywilnoprawnej, jak i nauczycieli zatrudnionych bez wymaganych kwalifikacji. W placówce oświatowej może pracować jedynie pedagog, który był skazany wyrokiem nieprawomocnym, ewentualnie za przestępstwo nieumyślne lub objęte warunkowym umorzeniem postępowania.
Jakie znaczenie ma zaświadczenie o niekaralności dla nauczyciela?
Zaświadczenie o niekaralności jest jednym z kluczowych dokumentów, jakie przedstawia nauczyciel w procesie rekrutacji. Bez takiego zaświadczenia nie można przyjąć pedagoga do pracy w szkole. Dokument gwarantuje rodzicom i uczniom, że w placówce nie pracuje nikt o przeszłości kryminalnej.
To pozwala zaś budować większe zaufanie do szkoły czy przedszkola. W niektórych placówkach zaświadczenie o niekaralności uzyskuje się nawet co kilka lat, aby wciąż było ono aktualne.
Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności dla nauczyciela?
Z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o niekaralności występuje najczęściej dyrektor, który ma do tego prawo jak każdy inny pracodawca. Pismo w tej sprawie należy adresować do KRK, czyli Krajowego Rejestru Karnego. Wniosek składa się z 13 podpunktów, które dotyczą między innymi danych osobowych pracownika.
Aby ułatwić sobie przygotowanie tego pisma, warto sięgnąć po wypełniony wzór wniosku o zaświadczenie o niekaralności dla nauczyciela. W dokumencie określa się postępowanie, którego dotyczy potrzeba pozyskania takich informacji.
Należy wiedzieć bowiem, że pracodawca może zasięgnąć informacji z KRK tylko w zakresie niezbędnym do zatrudnienia pracownika lub w celu ustalenia uprawnienia do zajmowania określonego stanowiska przez danego nauczyciela. We wniosku należy wskazać rodzaj danych, jakie chce pozyskać dyrektor poprzez zaznaczenie odpowiedniej kartoteki. Do wyboru mamy:
- kartotekę karną,
- kartotekę nieletnich,
- kartotekę osób pozbawionych wolności,
- kartotekę osób poszukiwanych listem gończym.
Procedura uzyskania zaświadczenia obejmuje kilka kroków, tj.:
- złożenie wniosku, np. online,
- dokonanie płatności (opłata za wniosek),
- otrzymanie zaświadczenia po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, np. drogą mailową lub pocztą tradycyjną.
There are no reviews yet.