Opis
Na czym polega wydłużenie etapu edukacyjnego?
Wydłużenie etapu edukacyjnego to rozwiązanie, z którego może skorzystać uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Etap edukacyjny można wydłużyć o rok w klasach 1-3 oraz o dwa lata w klasach 4-8. W praktyce rozwiązanie to polega na proporcjonalnym zwiększeniu wymiaru godzin zajęć. Z prośbą o wydłużenie etapu edukacyjnego może wystąpić rodzic dziecka, wychowawca lub członek zespołu do spraw organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole.
Wniosek w tej sprawie należy adresować właśnie do tego zespołu nauczycieli i specjalistów, potocznie nazywanego po prostu “Zespołem”. Na podstawie opinii wydanej przez zespół decyzję w sprawie wydłużenia etapu edukacyjnego wydaje rada pedagogiczna w drodze uchwały.
Jak powinna wyglądać opinia zespołu o wydłużeniu etapu edukacyjnego?
Przykładowa opinia zespołu o wydłużeniu etapu edukacyjnego musi wskazywać na fakt istnienia konkretnej potrzeby wydłużenia okresu nauki danemu uczniowi. Podstawą wydania takiej opinii są znaczne trudności w opanowaniu przez ucznia wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.
Opinię wydaje się na podstawie analizy osiągnięć edukacyjnych dziecka. Można też użyć do tego celu wzoru opinii zespołu o wydłużeniu etapu edukacyjnego. W praktyce uzasadnieniem potrzeby wydłużenia etapu edukacyjnego jest najczęściej:
- długotrwała choroba dziecka,
- trudna sytuacja rodzinna dziecka,
- wolne tempo pracy spowodowane niepełnosprawnością,
- inne trudności w nauce spowodowane stanem zdrowia czy sytuacją społeczną ucznia.
Warto wspomnieć, że przewodniczący zespołu powinien przedstawić gotową opinię radzie pedagogicznej i dyrekcji szkoły w terminie co najmniej 3 dni przed zaplanowanym posiedzeniem klasyfikacyjnym rady.
Jak wygląda procedura wydłużenia etapu edukacyjnego?
Aby uczeń mógł skorzystać z wydłużenia etapu edukacyjnego, konieczne jest wniesienie wniosku o zastosowanie takiego rozwiązania. Wniosek ten należy uzupełnić opinią wychowawcy. Pismo rozpatrywane jest przez zespół nauczycieli i specjalistów.
W odpowiedzi na wniosek zespół wydaje opinię, z której musi wynikać potrzeba przedłużenia uczniowi okresu nauki. Jeśli opinia jest pozytywna, należy uzyskać zgodę rodziców na przedłużenie etapu edukacyjnego.
Ostateczną decyzję w sprawie podejmuje rada pedagogiczna na mocy uchwały. Warto wiedzieć, że uczeń, któremu przedłużona etap edukacyjny, nie podlega klasyfikacji rocznej w danym roku szkolnym – nie jest więc promowany i nie otrzymuje świadectwa. Klasyfikacja roczna i wydanie świadectwa promocyjnego mają miejsce dopiero w kolejnym roku szkolnym.
There are no reviews yet.