Opis
Jak przygotować wniosek o uznanie świadectwa uzyskanego za granicą?
Uznanie świadectwa jest potrzebne do kontynuowania nauki w kraju. Adresatem wniosku o uznanie świadectwa uzyskanego za granicą jest kurator oświaty odpowiedni ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o uznanie dokumentu. Pismo można przygotować na podstawie wzoru wniosku o uznanie świadectwa uzyskanego za granicą, uzupełniając dokument odpowiednimi informacjami. Jeśli samo świadectwo nie informuje o przebiegu kształcenia, należy dołączyć do pisma:
- informację o zrealizowanym programie nauczania,
- wykaz ocen uzyskanych podczas egzaminu, który stanowił warunek ukończenia szkoły,
- wykaz przedmiotów zrealizowanych w ramach danego etapu kształcenia wraz z ocenami.
Świadectwo do wniosku należy także przetłumaczyć. Tłumaczenie dokumentu powinno zostać dokonane (lub poświadczone) przez osobę:
- wpisaną przez Ministra Sprawiedliwości na listę tłumaczy przysięgłych,
- zarejestrowaną jako tłumacz przysięgły w państwie członkowskim UE.
Warto wiedzieć, że jeśli przedstawione świadectwo nie daje kuratorowi podstaw do uznania dokumentu (potwierdzenia wykształcenia lub uprawnień wnioskodawcy), ma on prawo przeprowadzić z autorem wniosku rozmowę sprawdzającą poziom wykształcenia. Wzywając wnioskodawcę na rozmowę, kurator określa jej zakres. Koszty takiego “egzaminu” ponosi zainteresowany.
Kiedy wniosek o uznanie świadectwa uzyskanego za granicą nie jest potrzebny?
Wniosku o uznanie świadectwa uzyskanego za granicą nie składa się, gdy dokument ten został wydany przez szkołę lub inną instytucję edukacyjną, która działa w systemie edukacji:
- państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
- państwa członkowskiego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju,
- państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu.
Zwolnione z procedury są także osoby, które świadectwo otrzymały w państwach, z którymi Polska ma zawarte umowy o wzajemnym uznawaniu wykształcenia.
Jak zalegalizować świadectwo do wniosku o uznanie świadectwa?
Przykład wniosku o uznanie świadectwa uzyskanego za granicą powinien zostać poparty oryginałem lub duplikatem tego świadectwa, zalegalizowanym przez:
- władze oświatowe państwa, w systemie edukacji którego wydano dokument,
- konsula RP właściwego dla państwa, w którego systemie edukacji wydano dokument,
- akredytowaną w Polsce lub w innym państwie UE placówkę dyplomatyczną, lub placówkę konsularną tego państwa, w którego systemie edukacji wydano dokument.
Zasada ta nie dotyczy świadectw wydanych przez instytucję działającą w systemie edukacji państwa, które jest stroną Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych. W takim przypadku wraz z wnioskiem przedkłada się oryginał świadectwa albo jego duplikat bez potrzeby ich uprzedniej legalizacji.
There are no reviews yet.