Opis
Jak przebiega wypowiedzenie umowy o praktyki przez ucznia?
Uczeń w umowie o praktyki traktowany jest jako pracownik młodociany, zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Oznacza to, że może rozwiązać swój kontrakt za porozumieniem lub za wypowiedzeniem z zachowaniem okresu wypowiedzenia, którego długość zależna jest od stażu pracy.
Wypowiedzenie umowy o praktyki przez ucznia może nastąpić w każdym czasie. Wymaga jednak przygotowania odpowiedniego pisma, czyli oświadczenia o wypowiedzeniu. Uczeń nie musi wyjaśniać w nim przyczyny rozwiązania stosunku pracy.
Zupełnie inaczej wygląda zaś wypowiedzenie umowy o praktyki przez pracodawcę. Ten może rozwiązać umowę z uczniem tylko w ściśle określonych, uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy praktykant nie wypełnia swoich podstawowych obowiązków wynikających z umowy.
Jak napisać wypowiedzenie umowy o praktyki przez ucznia?
Jak zostało wspomniane, rozwiązanie umowy o praktyki wymaga zachowania formy pisemnej. Pracownik młodociany może przygotować odpowiedni dokument, stosując sprawdzony wzór wypowiedzenia umowy o praktyki przez ucznia.
Pismo uwzględnia bowiem wszystkie wymagane elementy formalne, w tym dane ucznia, datę wypowiedzenia umowy oraz oświadczenie woli o wypowiedzeniu z oznaczeniem kontraktu, którego dotyczy. Warto pamiętać, że aby oświadczenie o wypowiedzeniu umowy było skuteczne, należy:
- opatrzyć je odręcznym podpisem,
- dostarczyć drugiej stronie tak, aby ta mogła zapoznać się z jego treścią, np. osobiście, listownie.
Dopiero od momentu doręczenia wypowiedzenia drugiej stronie rozpoczyna się bieg okresu wypowiedzenia, dlatego wskazane jest uzyskanie potwierdzenia dostarczenia dokumentu wraz z datą.
Czym skutkuje wypowiedzenie umowy o praktyki przez ucznia?
Wniesienie wypowiedzenia umowy o praktyki przez ucznia nie zwalnia go z obowiązku odbycia praktyk potrzebnych do zaliczenia danego etapu edukacji. Praktykant powinien zatem kontynuować praktyki w innym zakładzie pracy.
Jeśli uczeń złoży wypowiedzenie umowy, pracodawca poinformuje o tym fakcie jego rodziców lub opiekunów prawnych oraz samą szkołę. Warto zatem upewnić się, że złożenie wypowiedzenia to decyzja przemyślana i uzasadniona.
Uczeń powinien mieć świadomość, że zajęcia praktyczne są dla niego obowiązkowe i wynikają z planów nauczania. Jeśli dziecko nie realizuje takich zajęć, nie może być uczniem danej szkoły – może dojść do skreślenia go z listy.
Ponieważ szkoła musi współpracować z zakładami pracy, w których uczniowie realizują praktyki, zna przebieg praktyk, frekwencję ucznia oraz wyniki jego nauczania. Powinna zostać poinformowana także o przyczynie wypowiedzenia umowy o praktyki.
Współpracując ze szkołą w tym zakresie, uczeń może liczyć na pomoc w znalezieniu innego zatrudnienia. Jeśli placówka nie będzie znała planów ucznia i perspektyw na kontynuację stażu, może wydalić go z placówki.
There are no reviews yet.