Opis
Kiedy najczęściej składane jest wypowiedzenie umowy ze szkołą prywatną?
Umowa ze szkołą prywatną może zostać rozwiązana w dowolnym czasie, najczęściej z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Przyczyną rozwiązania takiej umowy bywa natomiast między innymi:
- zmiana miejsca zamieszkania ucznia,
- chęć zmiany szkoły,
- chęć zmiany kierunku nauczania,
- niezadowolenie z poziomu nauczania placówki,
- niezadowolenie z jakości świadczonych usług,
- niewywiązywanie się z obowiązków umownych przez szkołę i inne.
Warto wspomnieć przy tym, że szkoła prywatna również może wypowiedzieć umowę zawartą z dorosłym uczniem lub rodzicami ucznia niepełnoletniego. Najczęściej ma to miejsce w przypadku, gdy:
- uczeń/rodzice nie regulują czesnego i zalegają z płatnościami,
- uczeń narusza zapisy regulaminu placówki.
Jak napisać wypowiedzenie umowy ze szkołą prywatną?
Wypowiedzenie umowy ze szkołą prywatną musi przyjmować formę pisemną. Przed przygotowaniem takiego dokumentu warto dokładnie zapoznać się z zapisami podpisanej wcześniej umowy. Kontrakt powinien określać:
- termin na odstąpienie od umowy,
- okres wypowiedzenia obowiązujący przy wypowiedzeniu,
- okoliczności pozwalające wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym,
- konsekwencje wypowiedzenia umowy bez uzasadnienia i bez zachowania okresu wypowiedzenia (kary umowne).
Pismo można przygotować w oparciu o wzór wypowiedzenia umowy ze szkołą prywatną, który uwzględnia:
- datę i miejsce sporządzenia,
- dane stron umowy,
- oświadczenie o wypowiedzeniu umowy,
- termin rozwiązania umowy,
- uzasadnienie wypowiedzenia umowy (jeśli jest niezbędne),
- podpis.
Gotowe pismo należy złożyć w sekretariacie osobiście lub listownie. Niekiedy dopuszcza się także wypowiedzenie umowy drogą elektroniczną.
Zasady rozwiązywania umowy ze szkołą prywatną
Ponieważ umowa ze szkołą prywatną jest umową na czas określony, z reguły nie można wypowiedzieć jej w trybie natychmiastowym bez ważnego powodu. Takim powodem może być między innymi rażące zaniedbywanie obowiązków przez jedną ze stron, np. narażanie ucznia na niebezpieczeństwo. Najczęściej umowa ze szkołą rozwiązywana jest jednak z zachowaniem okresu wypowiedzenia, który wynosi od 1 do 3 miesięcy.
W tym czasie należy uiszczać czesne, choć obecność na zajęciach nie jest już obowiązkowa. Należy pamiętać, że wypowiedzenie umowy w trybie natychmiastowym wymaga uzasadnienia. Rozwiązanie kontraktu bez ważnego powodu daje zleceniodawcy prawo ubiegania się o odszkodowanie. Przed wypowiedzeniem umowy warto zapoznać się z przepisami kodeksu cywilnego, dotyczącymi umowy zlecenia.
Na ich podstawie można wywnioskować, że wypowiedzenie wolno jest złożyć w każdym czasie, ale strony powinny rozliczyć się z części zrealizowanego dotychczas świadczenia. Oznacza to, że konieczne jest uregulowanie wszelkich zaległych opłat lub zwrócenie uczniowi/rodzicom nadpłaconych środków.
There are no reviews yet.