Opis
Kiedy wymagana jest zgoda na wyjazd dziecka za granicę?
Zgoda na wyjazd dziecka za granicę nie jest potrzebna rodzicom, jednak tylko wtedy, kiedy na wycieczkę wybierają się wspólnie. Jeżeli jeden z opiekunów zabiera dziecko za granicę samodzielnie, musi posiadać zgodę drugiego rodzica. Jedyne wyjątki od tej reguły to sytuacje, kiedy drugi rodzic nie żyje, jest nieznany, został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza rodzicielska została mu ograniczona w tym właśnie zakresie.
W pozostałych przypadkach, kiedy władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, muszą oni wspólnie decydować o istotnych sprawach dziecka, a taką istotną sprawą jest właśnie wyjazd osoby małoletniej za granicę. Co ważne, brak zgody rodzica może zostać zastąpiony jedynie orzeczeniem sądu. W takim przypadku należy wykazać, że wycieczka za granicę leży w dobrym interesie dziecka.
Jakie kryteria musi spełniać zgoda rodziców na wyjazd dziecka za granicę?
Należy wiedzieć, że przykładowa zgoda rodziców na wyjazd dziecka za granicę musi przyjmować formę pisemną. Ponadto należy uwzględnić na niej urzędowe poświadczenie podpisów, czyli poświadczenie notarialne. Oznacza to, że gotową zgodę na piśmie trzeba podpisać dopiero w kancelarii notarialnej, w obecności notariusza, po okazaniu dowodu tożsamości.
Drugą ważną zasadą jest przygotowanie pisma nie tylko w języku ojczystym, ale również w języku kraju docelowego lub po angielsku – jest to język uznawany za uniwersalny.
Jak przygotować zgodę rodziców na wyjazd dziecka za granicę?
Do przygotowania zgody na wyjazd rodzice mogą użyć wzoru zgody na wyjazd dziecka za granicę po polsku i po angielsku. Dokument zawiera wszystkie wymagane elementy formalne, czyli przede wszystkim dane dziecka i oznaczenie celu podróży. Warto pamiętać, że jedno oświadczenie powinno obejmować jeden wyjazd i dotyczyć jednego dziecka – w przeciwnym razie może zdarzyć się, że dokument nie zostanie uznany za granicą. Zgoda zawiera z reguły także:
- datę i miejsce sporządzenia,
- dane rodziców,
- dane dziecka, w tym imię, nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania,
- dane opiekuna, z którym dziecko wyjeżdża,
- oznaczenie celu podróży,
- oznaczenie czasu obowiązywania zgody.
W treści dokumentu można odnieść się także do kwestii związanych z korzystaniem przez dziecko z usług medycznych. Warto upoważnić opiekuna do podejmowania decyzji w imieniu rodziców w przypadkach, kiedy dziecku trzeba będzie pilnie udzielić pomocy lekarskiej. Idąc do kancelarii notarialnej z tak przygotowanym pismem, rodzic może obniżyć koszty sporządzenia zgody na wyjazd, ponieważ zapłaci jedynie za notarialne poświadczenie podpisu.
There are no reviews yet.