Opis
Kto może złożyć wniosek o wydłużenie czasu na maturze?
Wydłużenie czasu na maturze przysługuje następującym grupom uczniów:
- uczniom chorującym przewlekle – konieczne jest zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, przy czym pod uwagę bierze się także problemy natury psychicznej, jak depresja czy zaburzenia lękowe,
- uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub kształcenia indywidualnego, w tym uczniowie słabowidzący, niesłyszący, niewidomi, słabo słyszący, z autyzmem, z afazją, a także uczniowie posiadający orzeczenie ze względu na niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym,
- uczniowie z pozytywną opinię rady pedagogicznej, między innymi uczniowie w sytuacji traumatycznej, uczniowie mający trudności adaptacyjne po powrocie z zagranicy i tak dalej.
Aby skorzystać z przedłużonego czasu na maturze, tacy uczniowie powinni wypełnić i złożyć wzór wniosku o wydłużenie czasu na maturze najpóźniej w pierwszych dniach lutego.
Jak napisać wniosek o wydłużenie czasu na maturze?
Przykładowy wniosek o wydłużenie czasu na maturze musi zawierać szereg niezbędnych elementów formalnych, jak:
- data sporządzenia,
- dane wnioskodawcy,
- dane odbiorcy pisma,
- prośba o dostosowanie warunków zdawania egzaminu poprzez wydłużenie czasu na maturze,
- podpis wnioskodawcy.
Pismo powinno być uzasadnione i poparte odpowiednimi dowodami, czyli zaświadczeniem o aktualnym stanie zdrowia, np. od lekarza rodzinnego lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego/indywidualnego. Uzasadniony wniosek pozwala wydłużyć czas na maturze o 15 – 85 min. Najczęściej egzamin wydłuża się odpowiednio:
- o 15 minut egzamin ustny,
- o 30 min egzamin pisemny.
Jak wygląda procedura przedłużenia czasu na maturze?
Co roku Centralna Komisja Egzaminacyjna wydaje komunikat dotyczący warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego. Komunikat ten mówi także o udogodnieniach dotyczących warunków zdawania egzaminu, w tym o możliwości wydłużenia czasu na maturze. Informacje te uczniom przekazuje dyrektor. Jeśli maturzysta chce skorzystać z dłuższego czasu pisania egzaminu, musi jak najszybciej zgłosić taki fakt radzie pedagogicznej.
Następnie dyrektor – najpóźniej w lutym – informuje uczniów na piśmie o proponowanych możliwościach dostosowania warunków egzaminu. Na takie pismo uczniowie muszą odpowiedzieć dyrektorowi, również z zachowaniem formy pisemnej. Uzyskane w ten sposób informacje dyrektor przekazuje Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
Chociaż nie należy zwlekać z powiadomieniem rady o swoich trudnościach, jeśli potrzeba dostosowania warunków na maturze pojawi się u maturzysty później, nadal będzie on w stanie ubiegać się o wydłużony czas na maturze. Powinien jednak niezwłocznie powiadomić o tym radę i dyrektora, a ten CKE.
There are no reviews yet.