Jak odpowiedzieć na skargę rodzica na nauczyciela?

17,00 

Skargi rodziców na nauczycieli składane są najczęściej w szkole podstawowej. Dokumenty tego typu adresuje się do dyrektora placówki. Kierujący szkołą powinien odnieść się do skargi w terminie 30 dni – na piśmie.

Zapraszamy do zakupu naszego wzoru odpowiedzi na skargę rodzica na nauczyciela, która pozwoli Ci zaoszczędzić czas i zadbać o prawidłową formę dokumentu. Kliknij „Kupuję dostęp do dokumentu” i dokonaj zamówienia już teraz ↓↓↓

Opis

Czego może dotyczyć skarga rodzica na nauczyciela?

Nauczyciele powinni przestrzegać przepisów prawa oświatowego, praw ucznia i praw dziecka, a także zapisów regulaminu lub statutu danej placówki oświatowej. Jeśli nauczyciel nie realizuje tych przepisów, zachowuje się niekulturalnie lub w inny sposób uchybia godności zawodu, rodzic może zgłosić to jego przełożonemu, czyli dyrektorowi. W praktyce przykładowe skargi rodziców na nauczycieli dotyczą między innymi:

  • nierównego traktowania uczniów,
  • dyskryminowania uczniów,
  • stosowania niewłaściwych sposobów sprawdzania wiedzy,
  • stosowania niewłaściwych kryteriów oceniania,
  • częstych nieobecności,
  • braku realizacji podstawy programowej,
  • agresywnego zachowania,
  • niskiej kultury osobistej, itd.

Jak rozpatruje się skargi rodziców na nauczycieli?

Przykładowa odpowiedź na skargę rodzica na nauczyciela powinna przyjmować formę pisemną. Dyrektor ma 30 dni na ustosunkowanie się do skargi, zakładając, że została ona wniesiona poprawnie, tj. nie była anonimowa. W takim przypadku należy odpowiedzieć na pismo i poinformować wnoszącego skargę o tym, jakie działania zostały podjęte na skutek jego interwencji.

Dyrektor szkoły musi jednak w pierwszej kolejności przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, które pozwoli sprawdzić, czy nauczyciel faktycznie dopuścił się zarzucanych mu czynów. W ramach postępowania kierujący placówką może przeprowadzić anonimowe ankiety wśród uczniów i rozmowy z innymi rodzicami lub nauczycielami.

Na koniec powinien skonfrontować się z pedagogiem, którego dotyczy skarga, dając mu szansę na złożenie wyjaśnień. Nauczyciel ma prawo zapoznać się z treścią skargi, ale nie powinien poznać przy tym danych osoby, która skargę wniosła. Ostatecznie pismo może doprowadzić do zawiadomienia o sprawie rzecznika dyscyplinarnego.

Jak odpowiedzieć na skargę rodzica na nauczyciela?

Do przygotowania odpowiedzi na skargę dyrektor może użyć uniwersalnego wzoru odpowiedzi na skargę rodzica na nauczyciela. Pismo uwzględnia wszystkie niezbędne elementy formalne, jak:

  • dane stron,
  • datę i miejsce sporządzenia,
  • treść odpowiedzi – informacja o sposobie rozpatrzenia skargi, podjętych działaniach, wynikach postępowania,
  • podpis dyrektora.

Zasadniczo, odpowiedź na skargę powinna dać rodzicowi wgląd w całą procedurę, która została wszczęta w wyniku wniesienia takiej skargi. Dyrektor musi opisać więc działania, które podjął wraz z ich wynikami. Jeśli okaże się, że skarga jest bezpodstawna – nauczyciel nie popełnił zarzucanych mu czynów – skargę oddala się. W przeciwnym razie dyrektor informuje o sprawie rzecznika dyscyplinarnego, który działa z ramienia kuratorium oświaty.

Rzecznik prowadzi własne postępowanie wyjaśniające, a następnie oddala zarzuty wobec nauczyciela lub składa wniosek o postępowanie dyscyplinarne do komisji dyscyplinarnej. Finalnie nauczyciel za swoje zachowanie może zostać ukarany między innymi upomnieniem, naganą czy wydaleniem z zawodu.

O Mnie

W budowie.

Customers Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Jak odpowiedzieć na skargę rodzica na nauczyciela?”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Search for products (0)